Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Triduum Sacrum

Wielki Piątek - 15.04.2022

2022-04-13

News
Każde stworzenie poszukuje prawdy, aby nie minąć się z powołaniem i nie utracić sensu swojego życia. Jezus jest prawdą i pokazuje nam prawdę.Czytaj!
J 18,33-40

Piłat powtórnie wszedł do pretorium, a przywoławszy Jezusa, rzekł do Niego: «Czy ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?». Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród twój i arcykapłani wydali mi ciebie. Co uczyniłeś?» Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?». [Odpowiedział Jezus:] «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». Rzekł do Niego Piłat: «Cóż to jest prawda?» . To powiedziawszy, wyszedł ponownie do Żydów i rzekł do nich: «Ja nie znajduję w nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego [więźnia]. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił Króla żydowskiego?» Oni zaś powtórnie zawołali: «Nie tego, lecz Barabasza!» a Barabasz był rozbójnikiem.


Rozważ!

Jezus stojący przed Piłatem objawia Boży zamiar. Jak w każdym innym przypadku, tak również tutaj Bóg dostosowuje się do ludzkich warunków i istniejących okoliczności, tam gdzie rozstrzygają się ludzkie losy i wydawane są wyroki dotyczące przestępstwa i niewinności Jezus mówi o prawdzie.

W tym miejscu, w którym Piłat ma szansę odkryć prawdę i przyjąć ją Jezus głosił dobrą nowinę.

Po pierwsze Jezus jest Królem, zachowuje się jak Król działa jak Król i panuje nad całą sytuacją. Po drugie zdradza Piłatowi sens swojej misji i obecności na ziemi: ukazać prawdę. Zarówno Piłat jak i tłum mogą zobaczyć człowieka, który świadomie oddaje swoje życie, świadczy w ten sposób o bezgranicznej miłości Boga wychodzącego do człowieka a równocześnie o grzeszności ludzi, którzy oskarżają sprawiedliwego (tłum) i wydają niesprawiedliwy wyrok (Piłat). Ciekawe jest to, że Jezus mówiąc o sobie (J 18,37), uwzględnia zarówno ludzką naturę (ja się na to narodziłem), jak i naturę Boską (na to przyszedłem na świat).

Mówi zatem całą prawdę o sobie, objawia siebie i daje się poznać. Wzywa nas równocześnie abyśmy szli za prawdą i słuchali Jego głosu. Kiedy Piłat mówi „Oto człowiek”, wszyscy w ranach Jezusa zobaczyć mogą potęgę Bożej miłości i wielkość ludzkiego bezprawia.

Słuchać Jezusa jako prawdy oznacza przyjąć Jego samego jako orędzie Bożego zbawienia uznając w sobie grzeszność, która wymaga radykalnej Bożej interwencji.


Módl się!

Boże w Misterium Paschalnym objawiłeś moc swojej miłości. Daj mi wrażliwość na tę prawdę o mnie i o Tobie, która pozwoli mi przyjąć zbawienie i stać się przemienionym stworzeniem.


Żyj Słowem!

Idź na adorację, aby uwielbić Boże dzieło, którego jesteś częścią.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487199

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu