Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość św. Anny - 26.07.2022

2022-07-22

News
Na Śląsku, zwłaszcza diecezji opolskiej i gliwickiej, kult św. Anny i Joachima jest szczególnie żywy. Łączy pokolenia i prowadzi do wspólnego udziału w życiu sakramentalnym Kościoła. Sakramenty są znakami Bożej obecności w świecie. Fatalnie stałoby się gdybyśmy stracili zdolność rozpoznawania w codzienności Bożych znaków.


Czytaj!
Mt 13,16-17

Jezus powiedział do swoich uczniów:
"Szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli".


Rozważ!

Można cierpieć na niezdolność dostrzegania rzeczy ważnych na dwa sposoby. Mogą one umykać naszej uwadze bo brak nam spostrzegawczości lub bywają przeoczone ze względu na rutynę i przyzwyczajenie. Na ten drugi rodzaj „ślepoty” mogą wskazywać słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Anna i Joachim mieli ten niewątpliwy przywilej życia pod jednym dachem z Maryją, ale z drugiej strony tą równoczesną trudność stykania się z nią jako niemowlakiem, dzieckiem i dorastającą dziewczyną. Trudno rodzicom w prozaicznych, codziennych sprawach dostrzec świętość swoich dzieci. Przeszkadza im zwyczajność i codzienność, te nieodzowne cechy życia domowego. Trudno w przewijanym niemowlaku dostrzec kogoś nadzwyczajnego. Łatwo wśród zwykłych zajęć i obowiązków podejmowanych nieustannie i powszechnie, zagubić wyjątkowość małej osoby, w której działa Bóg. Potrzeba dużej wrażliwości, by po drobnych sygnałach i niezbyt spektakularnych działaniach rozpoznać rys świętości w dojrzewającej dziewczynie.

Dlatego Jezus nazywa błogosławionymi (szczęśliwymi) tych, którym dane jest przebywać w takim środowisku. Powinien więc każdy z nas zweryfikować swoje patrzenie pod dwoma względami. Pierwszy dotyczy naszej zdolności dostrzegania. Bardzo wielu z nas miało ten przywilej oglądania Jana Pawła II, słuchania go a nawet bezpośredniego spotkania w mniejszym bądź większym gronie. Czy takie spotkanie lub oglądanie odczytujemy jako błogosławieństwo? Czy tamten czas rozumiemy jako znak, który dawał nam Bóg? A to tylko przykład, bowiem takich osób i takich spotkań mogło być w naszym życiu dużo więcej. Potrzeba zapytania siebie, jaka jest moja wrażliwość? Jaka jest moja zdolność rozpoznawania znaków świętości rozsianych po świecie i przygotowanych dla mnie przez Boga? Jaka jest moja zdolność rozpoznawania tego w codzienności? Jezus mówi, że wielu królów i proroków nie miało tego szczęścia, które my mamy widząc ciało Pańskie i słysząc głos Ewangelii. To też można przegapić i przejść obok świętości obojętnie, rutynowo, bez refleksji i nawrócenia.

Drugi wzgląd weryfikacji swojego patrzenia dotyczy wdzięczności. Jezus mówi: to szczęście, że zobaczyłeś Mesjasza, że wiesz kto to jest, że codziennie możesz spotkać go na eucharystii, że słyszysz i znasz Jego słowa. To jest szczęście, o którym marzyli i za którym tęsknili najwięksi święci i bohaterowie Starego Testamentu. Ty masz to szczęście, ale zdarza się, że możesz go nie dostrzegać, pomijać i lekceważyć, a w związku z tym czuć się nieszczęśliwy i zawiedziony. Życie wówczas mija na pogoni za iluzjami i przeżywane jest jako niespełnione, bo przeoczone zostaje to, co jest na wyciągnięcie ręki.


Módl się!

Panie Jezu Chryste, Ty sam jesteś skarbem i szczęściem człowieka. Daj mi wrażliwość oczu i serca bym nie pominął Ciebie i wszystkich dobrodziejstw, które kładziesz na ścieżce mego życia.


Żyj Słowem!

Wynotuj sobie trzy wydarzenia, które w ciągu ostatniego roku oceniasz jako dar, na który nie zasłużyłeś ale otrzymałeś go od Boga.

ks. Artur Sepioło

fot. figura św. Anny Samotrzeciej z Olesna Śląskiego

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11459965

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu