Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość św. Anny - 26.07.2022

2022-07-22

News
Na Śląsku, zwłaszcza diecezji opolskiej i gliwickiej, kult św. Anny i Joachima jest szczególnie żywy. Łączy pokolenia i prowadzi do wspólnego udziału w życiu sakramentalnym Kościoła. Sakramenty są znakami Bożej obecności w świecie. Fatalnie stałoby się gdybyśmy stracili zdolność rozpoznawania w codzienności Bożych znaków.


Czytaj!
Mt 13,16-17

Jezus powiedział do swoich uczniów:
"Szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli".


Rozważ!

Można cierpieć na niezdolność dostrzegania rzeczy ważnych na dwa sposoby. Mogą one umykać naszej uwadze bo brak nam spostrzegawczości lub bywają przeoczone ze względu na rutynę i przyzwyczajenie. Na ten drugi rodzaj „ślepoty” mogą wskazywać słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Anna i Joachim mieli ten niewątpliwy przywilej życia pod jednym dachem z Maryją, ale z drugiej strony tą równoczesną trudność stykania się z nią jako niemowlakiem, dzieckiem i dorastającą dziewczyną. Trudno rodzicom w prozaicznych, codziennych sprawach dostrzec świętość swoich dzieci. Przeszkadza im zwyczajność i codzienność, te nieodzowne cechy życia domowego. Trudno w przewijanym niemowlaku dostrzec kogoś nadzwyczajnego. Łatwo wśród zwykłych zajęć i obowiązków podejmowanych nieustannie i powszechnie, zagubić wyjątkowość małej osoby, w której działa Bóg. Potrzeba dużej wrażliwości, by po drobnych sygnałach i niezbyt spektakularnych działaniach rozpoznać rys świętości w dojrzewającej dziewczynie.

Dlatego Jezus nazywa błogosławionymi (szczęśliwymi) tych, którym dane jest przebywać w takim środowisku. Powinien więc każdy z nas zweryfikować swoje patrzenie pod dwoma względami. Pierwszy dotyczy naszej zdolności dostrzegania. Bardzo wielu z nas miało ten przywilej oglądania Jana Pawła II, słuchania go a nawet bezpośredniego spotkania w mniejszym bądź większym gronie. Czy takie spotkanie lub oglądanie odczytujemy jako błogosławieństwo? Czy tamten czas rozumiemy jako znak, który dawał nam Bóg? A to tylko przykład, bowiem takich osób i takich spotkań mogło być w naszym życiu dużo więcej. Potrzeba zapytania siebie, jaka jest moja wrażliwość? Jaka jest moja zdolność rozpoznawania znaków świętości rozsianych po świecie i przygotowanych dla mnie przez Boga? Jaka jest moja zdolność rozpoznawania tego w codzienności? Jezus mówi, że wielu królów i proroków nie miało tego szczęścia, które my mamy widząc ciało Pańskie i słysząc głos Ewangelii. To też można przegapić i przejść obok świętości obojętnie, rutynowo, bez refleksji i nawrócenia.

Drugi wzgląd weryfikacji swojego patrzenia dotyczy wdzięczności. Jezus mówi: to szczęście, że zobaczyłeś Mesjasza, że wiesz kto to jest, że codziennie możesz spotkać go na eucharystii, że słyszysz i znasz Jego słowa. To jest szczęście, o którym marzyli i za którym tęsknili najwięksi święci i bohaterowie Starego Testamentu. Ty masz to szczęście, ale zdarza się, że możesz go nie dostrzegać, pomijać i lekceważyć, a w związku z tym czuć się nieszczęśliwy i zawiedziony. Życie wówczas mija na pogoni za iluzjami i przeżywane jest jako niespełnione, bo przeoczone zostaje to, co jest na wyciągnięcie ręki.


Módl się!

Panie Jezu Chryste, Ty sam jesteś skarbem i szczęściem człowieka. Daj mi wrażliwość oczu i serca bym nie pominął Ciebie i wszystkich dobrodziejstw, które kładziesz na ścieżce mego życia.


Żyj Słowem!

Wynotuj sobie trzy wydarzenia, które w ciągu ostatniego roku oceniasz jako dar, na który nie zasłużyłeś ale otrzymałeś go od Boga.

ks. Artur Sepioło

fot. figura św. Anny Samotrzeciej z Olesna Śląskiego

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13986666

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu