Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Święto Narodzenia NMP - 08.09.2022

2022-09-07

News
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przenosi nas w klimat bożonarodzeniowy. W liturgii obchodzimy trzy tego typu święta: narodziny Syna Bożego, Jego Matki i Jana Chrzciciela. Jest to okazja do odkrywania tajemnicy życia, tajemnicy Bożej ingerencji w historię ludzkości. CZYTAJ!
Mt 1, 18-23

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».

A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".


ROZWAŻ!

Nie bój się wziąć do siebie Maryi - słowa wypowiedziane przez Anioła do św. Józefa niech będą kanwą w dzisiejszej medytacji.

Nie bójmy się wziąć Maryi do siebie, do naszych rodzin, domów, codziennego życia, problemów, trudów, radości.

Dzisiaj jest nam tak łatwo wziąć dla siebie. Żyjemy w czasie wielkiego konsumpcjonizmu. Tak bardzo lubimy coś posiadać.

Gorzej, gdy chcemy posiadać na własność drugiego człowieka i czynić z niego niewolnika, używać go jak rzecz i tak Go traktować. Często bez uczuć tylko po to aby zaspokoić własne „ja”.

Ewangeliczne „wziąć do siebie” (łac. accipere) - oznacza "akceptować, wziąć, otrzymać"; wziąć odpowiedzialność za drugą osobę, otoczyć ją opieką, nawet narazić się dla niej.

Warto jeszcze zapytać:

  • Czy potrafimy kochać na wzór Maryi?
  • Czy potrafimy zaakceptować Boże doświadczenie w życiu?
  • Co oznacza dla nas - "wziąć Ją do siebie"?
  • Jaka jest nasza pobożność maryjna?


MÓDL SIĘ!

Duchu Życia,
za Twoją sprawą Słowo stało się Ciałem
w łonie Dziewicy, Niewiasty, która milczy i słucha.

Ucz nas wrażliwości na natchnienia Twojej miłości
i gotowości do odczytania zawsze znaków czasu,
które stawiasz na drogach historii.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

„Nie bójmy się wziąć do siebie Maryi" - Ona pod krzyżem stała się naszą Matką. Ona uczy nas kochać jak najlepiej drugiego człowieka, Miłością Boga.

Denis Gach

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Dzieło Wspierania Powołań

Biskup Gliwicki w specjalnym komunikacie przestawił inicjatywę powołania Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań. "Najbardziej potrzebnym, a jednocześnie najprostszym sposobem towarzyszenia powołanym, jest nasza modlitwa, do której zachęcam gorąco wszystkich diecezjan" - przekonywał. Zapraszamy uczniów i sympatyków Szkoły Słowa do włączenia się w to dzieło; zob. poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14624728

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu