Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Święto Narodzenia NMP - 08.09.2022

2022-09-07

News
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przenosi nas w klimat bożonarodzeniowy. W liturgii obchodzimy trzy tego typu święta: narodziny Syna Bożego, Jego Matki i Jana Chrzciciela. Jest to okazja do odkrywania tajemnicy życia, tajemnicy Bożej ingerencji w historię ludzkości. CZYTAJ!
Mt 1, 18-23

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».

A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".


ROZWAŻ!

Nie bój się wziąć do siebie Maryi - słowa wypowiedziane przez Anioła do św. Józefa niech będą kanwą w dzisiejszej medytacji.

Nie bójmy się wziąć Maryi do siebie, do naszych rodzin, domów, codziennego życia, problemów, trudów, radości.

Dzisiaj jest nam tak łatwo wziąć dla siebie. Żyjemy w czasie wielkiego konsumpcjonizmu. Tak bardzo lubimy coś posiadać.

Gorzej, gdy chcemy posiadać na własność drugiego człowieka i czynić z niego niewolnika, używać go jak rzecz i tak Go traktować. Często bez uczuć tylko po to aby zaspokoić własne „ja”.

Ewangeliczne „wziąć do siebie” (łac. accipere) - oznacza "akceptować, wziąć, otrzymać"; wziąć odpowiedzialność za drugą osobę, otoczyć ją opieką, nawet narazić się dla niej.

Warto jeszcze zapytać:

  • Czy potrafimy kochać na wzór Maryi?
  • Czy potrafimy zaakceptować Boże doświadczenie w życiu?
  • Co oznacza dla nas - "wziąć Ją do siebie"?
  • Jaka jest nasza pobożność maryjna?


MÓDL SIĘ!

Duchu Życia,
za Twoją sprawą Słowo stało się Ciałem
w łonie Dziewicy, Niewiasty, która milczy i słucha.

Ucz nas wrażliwości na natchnienia Twojej miłości
i gotowości do odczytania zawsze znaków czasu,
które stawiasz na drogach historii.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

„Nie bójmy się wziąć do siebie Maryi" - Ona pod krzyżem stała się naszą Matką. Ona uczy nas kochać jak najlepiej drugiego człowieka, Miłością Boga.

Denis Gach

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12427543

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu