Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

XXIX Niedziela zwykła - 21.10.2012

2012-10-18

News
Jezus słucha moich pragnień. Wielu młodych ludzi, których spotkałem podczas ewangelizacji na Przystanku Woodstock mówiło, że liczą tylko na siebie. Bóg może istnieje, ale nie interesuje się pragnieniami, potrzebami ludzkimi - usłyszałem z ust młodych. Czy rzeczywiście tak jest?



CZYTAJ!
Mk 10,35-45

Jakub i Jan synowie Zebedeusza zbliżyli się do Jezusa i rzekli: Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy. On ich zapytał: Co chcecie, żebym wam uczynił? Rzekli Mu: Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie. Jezus im odparł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony? Odpowiedzieli Mu: Możemy. Lecz Jezus rzekł do nich: Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których zostało przygotowane. Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.


ROZWAŻ!

Jezus Chrystus pyta się dzisiaj każdego z nas: Co chcesz, abym ci uczynił? Nie są Mu obojętne pragnienia ludzkie. Nawet jeżeli są one bardzo przyziemne, świeckie. On ich wszystkich słucha. Warto zauważyć, że Jezus z wielkim szacunkiem podchodzi również do wypowiedzianego przez uczniów pragnienia chwały (królestwa Bożego): Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie (10,37).

Jezus szanuje ludzkie pragnienia i zawsze na nie odpowiada. Zawsze, choć czasem mówi: Nie do Mnie jednak należy dać ci to, o co prosisz. Jeszcze nie w tym momencie jest to dla ciebie dobre, pożyteczne, służy twojemu zintegrowaniu. Jezus nie używa przy tym argumentu: Nie dam ci tego, bo nie. Z cierpliwością i wielkim szacunkiem tłumaczy uczniom: Nie wiecie, o co prosicie (10,38a).

W przypadku synów Zebedeusza przedstawia im, jako swoją odpowiedź, drogę prawdziwej chwały. Drogą Jezusa i wszystkich, którzy pragną podążać za Nim, jest służba i stałe oddawanie życia dla innych. Jezus pyta więc Jakuba i Jana: Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony? (10,38b). Innymi słowy pyta ich: Czy chcecie dzielić ze Mną ten sam los, pić kielich gniewu, przyjąć chrzest zagłady?

W Starym Testamencie kielich jest metaforą gniewu, a chrzest oznacza zanurzenie w tragicznych wydarzeniach podobnych do potopu. Uczniowie odpowiadają zatem zgodnie z tradycją biblijną: Możemy (10,39). Chociaż trzeba dostrzec w ich deklaracji pewne rozdwojenie: z jednej strony chcą tak bardzo po ludzku pojmowanej chwały (królestwa), z drugiej zaś strony dochodzi w nich do głosu głębsze pragnienie - znoszenia cierpień dla Chrystusa.

Uczniowie potrzebują jeszcze rozeznania, dalszej pogłębionej formacji duchowej. Muszą jeszcze lepiej przyjrzeć się swoim wewnętrznym pragnieniom. Odkryć je i właściwie odczytać. Z pomocą kierownika duchowego muszą zastanowić się i podjąć decyzję: na czym im tak naprawdę zależy, co jest ich powołaniem życiowym.

Tak wielu młodych opiera się dzisiaj tylko i wyłącznie na ulotnych pragnieniach kształtowanych przez otoczenie, na złudzeniach, a nie sięga głębiej - do istoty, do serca, do prawdziwych, duchowych pragnień. Jakże brak im czasu i nieodzownej ciszy, by przyjrzeć się temu, co jest głęboko - w sercu. Dominuje chęć przypodobania się otoczeniu, grupie, w której przebywają. Głębsze pragnienia zagłuszają różnego rodzaju lęki, które zasłaniają to, co jest w najskrytszym sanktuarium człowieka (w sumieniu).

Bracie - siostro zastanów się zatem:

  • Jakie są twoje najgłębsze pragnienia? Czy rozmawiasz z Jezusem o nich?
  • Czy masz w sobie pragnienie Boga? Czy wierzysz, że Jezus słucha twoich pragnień i bardzo chce je zaspokajać?
  • Czy twoje pragnienia są przyziemne czy duchowe, zgodne z wolą Bożą?


MÓDL SIĘ!

Panie Jezu, oddaję Tobie wszystkie moje potrzeby, najskrytsze pragnienia. I te, które już odkryłem, i te które są jeszcze zakryte przede mną. Oddaję ci wszystko to, co jest w moim sercu. To, co jest sprzeczne z Twoją wolą, przemieniaj w mnie Panie. <Moje serce jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Tobie>. Chryste, stań się dla mnie moim największym pragnieniem i spełnieniem.


ŻYJ SŁOWEM!

Postaraj się podczas modlitwy w tym tygodniu spoglądać w swoje serce i odkrywać najbardziej zakryte pragnienia. Nie bój się powierzać je Jezusowi, nawet jeżeli byłyby bardzo przyziemne. Jezus pragnie nas słuchać i zaspakajać te pragnienia, które są zgodne z Jego wolą, które na daną chwilę są dla nas najlepsze.

Dawid Górniak

fot. www.google.com

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089168

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu