Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

XXXIII/2 Niedziela zwykła - 18.11.2012

2012-11-17

News
Czy przyszłość rzeczywiście jest nieznana? Przecież Jezus wielokrotnie ją zapowiadał. Może tylko niezbyt uważnie przeczytaliśmy tego „newsa”.

CZYTAJ!
Mk 13,24-32

W owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.


ROZWAŻ!

Kto się boi końca świata?

Kto najbardziej boi się końca świata?

Szatan.

On bowiem wie, że ten moment jest definitywnym końcem jego działania.

Ci, którzy należą do Chrystusa mają świadomość przybliżającego się z każdą godziną całkowitego zwycięstwa dobra nad złem. Dlatego powtórne przyjście Chrystusa jest wyczekiwane i traktowane jak postawienie przysłowiowej kropki nad „i” w dziejach świata.

Jakie wnioski wysnuć można z przeczytanego właśnie fragmentu?

1. Jezus mówi nam o swym przyjściu, więc chce, byśmy byli przygotowani. Posiadali informację i wiedzieli, że koniec tej ziemi jest nieuchronny.

2. Daje poczucie bezpieczeństwa obiecując, że wyznawców Boga aniołowie zabiorą i będą ochraniać.

3. Nie powinniśmy się dać zwieść jakimiś przedwczesnymi (sensacyjnymi) przepowiedniami co do dat, bo termin jest zakryty, a zakończenie niespodziewane.

4. Zakończenie jest właściwie tryumfem Jezusa zmartwychwstałego i uwielbionego.

5. Powinniśmy oczekiwać tego, zaplanowanego przez Ojca zwycięstwa Jego królestwa nad całym złem tego świata.

Dlaczego w powszechnej opinii „koniec świata” jest wydarzeniem strasznym? Ponieważ w „powszechnej opinii” nie ma pragnienia świętości, ale utrwalony pogański stereotyp zachowania tego, co jest tu i teraz. Bóg nie ma w tym układzie nic do powiedzenia, nie ma miejsca na Jego działanie, a historia nie jest dziejami zbawienia, tylko plątaniną intryg i nieuczciwości. Bez wiary trudno uniknąć lęków przed bliższą i dalszą przyszłością. Jeśli ten świat jest jedyną perspektywą, to nic dziwnego, że sama myśl o jego kresie wywołuje histerię.

W tym kontekście wiara ujawnia się jako wielka wewnętrzna wartość i nieoceniony skarb. Zarówno ten intelektualny: poznanie przyszłości i wiedza jak się zachować, jak i ten emocjonalny: chroni przed lękiem i niepokojem.


MÓDL SIĘ!

Jezu, przymnóż nam wiary. Ty jesteś królem czasu i trwasz na wieki. Pozwól nam, zaplątanym w czas i materię spojrzeć wyżej i dalej. Naucz mnie opierać się o Twoje słowo, by przyszłość nie jawiła się jako klęska i unicestwienie. Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca. Aby Twoje przyjście nie spadło na nas jak potrzask, ale zastało nas pełnych uwielbienia i podziwu z odniesionego przez Ciebie zwycięstwa. Amen.

ŻYJ SŁOWEM!

Wypisz w wieczornym rachunku sumienia dziedziny życia, w których dziś dobro zwyciężyło nad złem. A następnie poproś, by Jezus doprowadził cię do ostatecznego zwycięstwa.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11459895

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu