Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

I Niedziela Adwentu - 2.12.2012

2012-11-30

News

Niespodziewane wydarzenie akceptujemy tylko w wersji optymistycznej. Zaskoczenie negatywne dla nikogo nie jest miłe. Jezus pragnie, by wieczność nie była dla nikogo z nas zaskoczeniem połączonym ze zgrzytaniem zębami..




CZYTAJ!
Łk 21,25-28.34-36

Jezus mówił do ludu: <Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie>. (...) <Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym>.


ROZWAŻ!

Moce niebios zostaną wstrząśnięte. Zachwieją się fundamenty ziemi. Porządek tego świata pójdzie w rozsypkę. W ten sposób przychodzi Pan i Król rzeczywistości: Jezus pełen mocy i chwały. Te dwa przymioty Syna Człowieczego wyraźnie kontrastują ze słabością rozpadającego się świata. Trwoga narodów bez wątpienia ma swe źródło w niewłaściwym ulokowaniu własnych sił i uczuć. Trudno nie jęknąć z przerażenia widząc jak rozpada się przedmiot naszej pracy, wysiłków i nadziei. Zapowiedź takiej trwogi powinna dawać do myślenia. Oznacza ona bowiem pomyłkę nie tylko pojedynczy osób, ale całych społeczeństw i cywilizacji. Oznacza konieczność weryfikacji kierunku w jakim zmierza również nasza kultura.

Jak ocenić cywilizację bardziej „kupującą” wyczyny piłkarzy niż akademickich wykładowców? Jak ocenić społeczeństwa manipulowane na masową skalę reklamą i półprawdą? Jak ocenić narody wypowiadające wojnę życiu ludzkiemu i pożerające własne dzieci?

Określenie „wstrząśnięte” przywodzi na myśl potrząsanie, które wybudza ze snu. Może to być również dla nas przykre wybudzenie. Przecież bierzemy w tych procesach udział, przecież mieszkamy w tych przestrzeniach, uczestniczymy w tym sposobie myślenia i działania, należymy do tej cywilizacji.

Jezus używa bardzo obrazowego przedstawienie dnia Pańskiego. Jego nadejście jest tak szybkie i niespodziewane, jak zatrzaskujące się sidło.

Idąc za Jezusowym obrazem możemy dopowiedzieć sobie, że droga po ścieżkach ludzkiego losu wygląda spokojnie i sielankowo. Ale to pozór rzeczywistości. Złudę odkrywa człowiek dopiero wówczas, gdy jak złapane w potrzask zwierzę stwierdza, że jest już za późno. Sztuką jest minąć zastawione sidło. Szybkość bowiem zatrzaskującej się pułapki jest tak wielka, że nikt nie jest w stanie zareagować.

O niebezpieczeństwie trzeba pomyśleć wcześniej. Nie pchać się w pułapkę bezmyślnie, nie lekceważyć drobnych znaków ostrzegawczych. Trzeba mądrze przemierzać drogę naszego życia. Potrzeba nam wiary, której konsekwencją jest po wielokroć konflikt z tym światem, zderzenie z obowiązującą modą, konieczność zaprotestowania wobec niesprawiedliwości i manipulacji.

Wierzący świadomy siebie, widząc nadchodzącego Pana i Boga, podniesie dumnie głowę i wypełniony zostanie otuchą: wreszcie nadciąga sprawiedliwość i chwila prawdy. Wszystko pozorne i bzdurne przestanie istnieć i mamić.

Zostanie tylko to, co wypełnione jest Duchem!


MÓDL SIĘ!

Jezu, posyłaj nam swego Ducha Mądrości. Spraw by nas wypełniał i uprzedzał natchnieniem, byśmy nie lokowali swych sił i środków w sprawy pozorne i błahe. Niech wypełnia nas mądrością i odwagą, która pozwala stanąć w opozycji wobec cywilizacyjnej próżności i pychy. Niech będzie w nas źródłem jednoznacznych postaw porzucając ułudę cywilizacji śmierci i niosąc nadzieję dla wszystkich oczekujących Twojego powrotu na ziemię.


ŻYJ SŁOWEM!

Wykreśl ze swego repertuaru oglądanych programów telewizyjnych pozycje, w których lansuje się styl życia i poglądy jaskrawo sprzeczne z zasadami dekalogu.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14083243

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu