Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Boże Narodzenie

Niedziela Chrztu Pańskiego - 13.01.2013

2013-01-05

News
Woda święcona przypomina nam o naszym chrzcie. Wychodząc do kościoła i wychodząc z niego czynimy tą wodą znak krzyża. Rutyna? Schemat? Przyzwyczajenie? Rytuał?


CZYTAJ!

Łk 3,15-16.21-22

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, 16on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem [...]. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo 22i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie».


ROZWAŻ!

Nie bez znaczenia jest moja świadomość siebie. W czasie chrztu Bóg powiedział do Jezusa: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie. Bóg się nie zmienia. Również w czasie naszego chrztu powiedział tobie i mnie: „Jesteś moim umiłowanym dzieckiem!”.

Świat mówi kłamstwa na nasz temat, typu: jesteś do niczego lub wszystko możesz potęgą swojego umysłu. W ten sposób wpycha nas w skrajności, przesadzając w jedną albo drugą stronę. Raz poniża, a raz ubóstwia.

Tajemnica chrztu daje nam równowagę. Jesteś kimś ważnym, Bożym dzieckiem. Ale jesteśmy też narażeni na grzech, dlatego potrzebujemy oczyszczenia. Przypominają o tym dwa symbole używane w czasie chrztu: olej i biała szata. Namaszczenie oznacza godność i wypełnienie mocą Ducha Świętego. Nałożenie białej szaty oznacza wyzwolenie z grzechu i przywrócenie niewinności.

Z taką świadomością każdy z nas powinien też wchodzić i wychodzić z kościoła. Wchodząc używam wody, myśląc:potrzebuję oczyszczenia. Wychodząc myślę: jako Boże dziecko chcę w tym świecie działać mocą Ducha.

Jezus przyszedł do Jana. Podjął trud i poddał się symbolicznemu obrzędowi.

W Dekrecie o odpustach na Rok Wiary Kościół daje nam możliwość zyskania odpustu w wyjątkowy sposób: poprzez pielgrzymkę do miejsca swojego chrztu i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (punkt 4).

Widzieliśmy z jakim przejęciem i wzruszeniem błogosławiony Jan Paweł II wspominał Wadowice jako miejsce „w którym wszystko się zaczęło”. Ty też masz takie miejsce, równie ważne jak dla papieża Wadowice.

Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979 papież wyznał: „Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku. Chrzcielnicę tę już raz uroczyście ucałowałem w roku tysiąclecia chrztu Polski jako ówczesny arcybiskup krakowski. Potem uczyniłem to po raz drugi na 50. rocznicę mojego chrztu, jako kardynał, a dzisiaj po raz trzeci ucałowałem tę chrzcielnicę, przybywając z Rzymu jako następca św. Piotra” (Wadowice, 7 czerwca 1979).

Dziś na nowo popatrz na siebie jak na Boże dziecko, które z wieku dorastania przechodzi w wiek dojrzałości. Jako katolik bądź coraz bardziej świadomy siebie i pytaj siebie:

* Jak wyrażamy naszą wdzięczność za dar chrztu św.?
* Św. Paweł przypomina: "W jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni, by stanowić jedno ciało: Żydzi i Grecy, niewolnicy i woli. Wszyscy zostaliśmy też napełnieni jednym Duchem". Jak rozumiemy słowa Apostoła? Do czego nas zobowiązują?
* Katechizm młodych Yuocat w nr 199 pyta: Czy chrzest jest rzeczywiście jedyną drogą do zbawienia?


MÓDL SIĘ!

Boże, dziękuję Ci, że mówisz mi prawdę. Dziękuję, że Twe słowa mi ją objawiają. Chroń mnie przed kłamstwem tego świata. Ucz mnie dziś żyć z przekonaniem o mojej godności, która wynika z Twojego umiłowania.

 

ŻYJ SŁOWEM!

W najbliższym czasie podejmij trud odbycia swojej pielgrzymki wiary do swojej chrzcielnicy. Jeśli rodzice wezmą swoje dzieci do miejsca, w którym zostali ochrzczeni i pomodlą się razem z nimi, dadzą piękne świadectwo i rodzinną katechezę o swoim zakorzenieniu w Kościele. W Roku Wiary potrzebujemy tych osobistych i rodzinnych gestów, by nie ograniczać się tylko do haseł lub jednorazowych akcji duszpasterskich.

ks. Artur Sepioło


fot. chrzcielnica w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abrahama, Mojżesza, Jakuba, Józefa, Samuela, Dawida, Eliasza, Jeremiasza, Hioba wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11439987

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu