Wyszukiwarka:
Rok miłosierdzia - Brama dobroci

Namaszczenie w Betanii Mt 26, 6-13 (31.07) (2016-07-27) -

Lectio Mt 26, 6-13

Gdy Jezus był w Betanii (…) przyszła do Niego kobieta z alabastrowym flakonikiem wypełnionym bardzo kosztownym olejkiem. I wylała go na Jego głowę, gdy spoczywał przy stole. Widząc to, uczniowie bardzo się oburzyli. Mówili: „Po co takie marnotrawstwo? Można to było drogo sprzedać, a pieniądze rozdać ubogim”. Lecz Jezus spostrzegł to i rzekł: „Dlaczego sprawiacie przykrość tej kobiecie? Przecież spełniła wobec Mnie dobry uczynek. Ubogich stale będziecie mieć u siebie, Mnie natomiast nie będziecie mieć zawsze. Ona wylała ten olejek na moje ciało, aby je przygotować na pogrzeb.”

Meditatio

W Piśmie Świętym ciało jest postrzegane jako godne szacunku, gdyż tylko jako ludzie, czyli istoty posiadające ciało, możemy dostąpić objawienia Boga, żyć z Nim w przymierzu tu na ziemi, a po śmierci, w wieczności zjednoczyć się z Nim w pełni, posiadając ciała zmartwychwstałe. Gest kobiety był niczym innym, jak podkreśleniem bóstwa Jezusa, oddania mu czci i przygotowaniem go do Jego śmierci. Jezus tłumaczy uczniom, iż jej czyn jest czymś ważnym, wyjątkowym, dobrym. Ocenili kobietę po ludzku, zarzucając jej marnotrawstwo. Sugerowali się wartością olejku, a nie samym gestem kobiety. Nie raz i my potrafimy się oburzyć zachowaniem kogoś, kto czyni dobrze, a co na pierwszy rzut oka, może wyglądać na bezsensowne. W głębi serca odzywają się ludzkie pragnienia, słabości. Może to zwykła zazdrość powoduje takie rozgoryczenie? Miłosierdzie Boga leczy zranione serca – wykorzystaj to.

 

Oratio

Prośmy Pana: Panie, otwórz moje oczy i ulecz moją duszę. Amen

 

Actio

Zastanówmy się:

-Czy pamiętasz sytuacje, kiedy zdenerwowało Cię dobre zachowanie innej osoby? Proś Pana, aby uleczył Twoje serce z wszelkich zranień.

 

Podziękuj drugiemu człowiekowi za dobro, które uczynił.

Stosunki z bliźnimi 1 P 2, 11-12 (24.07) (2016-07-21) +

Dobre słowo 1 Kor 4, 12-13 (17.07) (2016-07-14) +

Prawo odwetu Mt 5, 38-42 (10.07) (2016-07-07) +

Miłosierny Samarytanin Łk 10, 30-37 (03.07) (2016-06-30) +

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487551

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu