Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Bogactwo

2022-02-14

News
Wyobrażając sobie króla jednym z pierwszych skojarzeń będzie ogromne bogactwo i przepych życia. Czytając bajki czy oglądając je w telewizji zawsze widzimy króla jako kogoś, komu niczego nie brakuje. Najbardziej wystawne uczty, drogie szaty, wysoki standard życia. Przenosząc ten przykład na chrześcijaństwo i nasze włączenie w misje królewską Jezusa można stwierdzić, że nam również niczego nie brakuje. Żyjemy w dostatku choć nie w porządku materialnym, a w porządku łaski.

Czytaj!

W Nim to bowiem zostaliście wzbogaceni we wszystko: we wszelkie słowo i wszelkie poznanie, bo świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, tak iż nie brakuje wam żadnego daru łaski, gdy oczekujecie objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa. On też będzie umacniał was aż do końca, abyście byli bez zarzutu w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Bóg, który powołał nas do wspólnoty z Synem swoim Jezusem Chrystusem, Panem naszym.

(1 Kor 5-9)


Rozważ!

Podejmując jakąkolwiek misję prędzej czy później trzeba zapytać o wyposażenie. Biorąc pod uwagę cel zadania dobieramy do niego potrzebne środki. Droga ucznia Chrystusa ma swój cel, swoją metę, i jest nią niebo, a więc stan wiecznego zbawienia. Co do tego chrześcijanie nie mają wątpliwości od samego początku. Wiedzieli o tym także Koryntianie, którym o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa, przypomina święty Paweł.

Ze względu na nieznany czas paruzji w sercach mogą rodzić się obawy: czy wytrwam w wierze? Czy moje życie godne będzie nieba? Czy zanim się to stanie nie pogubię się? Te, i wiele podobnych pytań, mogły pojawiać się u Koryntian. Zwłaszcza, że w tym czasie znana była niechęć do chrześcijan, wyrażająca się w licznych prześladowaniach. Wielu nie było pewnych za samych siebie, no bo jak w obliczu trudności wytrwać?

Z pomocą przychodzi święty Paweł, który zapewnia: „nie brakuje wam żadnego daru łaski”. Ukazuje Boga jako wiernego człowiekowi i gotowego umacniać go w każdym dniu jego walki o wiarę i zbawienie. Kiedy swoje powołanie wpiszemy w taki kontekst to można (i trzeba) się ucieszyć. Jesteśmy dziećmi Króla, bo przez chrzest zostaliśmy usynowieni. Dzięki temu możemy czerpać z całego bogactwa, jakie ma Ten, który nas powołuje. Jezus mówił: „proście a otrzymacie”, a doświadczenie wielu świętych uczy, że Bóg nie daje się prześcignąć w hojności. Uczestnictwo w królewskiej misji Jezusa jest więc także umiejętnością czerpania ze skarbca Bożego miłosierdzia. Przypominała o tym siostra Faustyna, przypominała także Teresa od Dzieciątka Jezus. Naszym zadaniem jest odkrywać bogactwo Boga, umacniać się nim, a także rozdzielać pośród ludzi.


Módl się!

Panie Jezu, jako wielu innych ludzi ja również podlegam walkom i zmaganiom. Wywołują one we mnie strach przed tym, że poddam się w walce o zbawienie. Dlatego proszę Cię, objaw na mnie swoją hojność, naucz mnie korzystać z bogactwa łaski, które masz przede mną otwarte. Umacniaj mnie na każdy dzień życia i pomóż mi przed innymi otwierać skarby twego miłosierdzia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


Żyj Słowem!

1. Gdy ogarnia mnie niepokój czy potrafię skierować myśli do Boga?

2. Co uspokaja mnie w chwilach zwątpienia?

3. Czy mam świadomość, że Bóg obdarza mnie każdą łaską, której potrzebuje?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487465

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu