Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Podstawa

2022-03-27

News
Kto decyduje o tym, czy prorok może głosić i co jest podstawą jego głoszenia? Opinia innych osób? Wykształcenie? A może odnoszone sukcesy? Święty Paweł jest prorokiem dla proroków, bo odsłania przed nami co jest pieczęcią apostołowania każdego z nas. Pomaga zrozumieć co i dlaczego jest najważniejsze w przekazywaniu wiary, kiedy spotykamy się z umniejszaniem naszej roli.Czytaj

„Czyż nie jestem wolny? Czy nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego? Czyż nie jesteście moim dziełem w Chrystusie? Jeżeli nawet nie jestem apostołem dla innych, dla was na pewno nim jestem. Albowiem wy jesteście pieczęcią mego apostołowania w Panu. Oto moja obrona wobec tych, którzy mnie potępiają.”

(1 Kor 9,1-3)


Rozważ

Wspólnota wierzących w Koryncie z wielu powodów była trudna dla świętego Pawła. Jednym z nich jest nieustanne podważanie autorytetu Apostoła Narodów. Tej kwestii poświęci nawet dużą część drugiego swojego listu do tej wspólnoty. Dla proroka, który w dobrej wierze i z olbrzymim zaangażowaniem stara się dbać o powierzonych sobie ludzi, jest to jeden z najboleśniejszych ciosów, kiedy ci sami ludzie zaczynają atakować jego autorytet. Wyżej przytoczony fragment odsłania jeszcze jedną „ranę” na sercu świętego Pawła, a jest nim próba odebrania mu miana Apostoła. Wynika to z faktu, że to określenie miałoby być zarezerwowane tylko do tych wybranych bezpośrednio przez Jezusa, a więc do Dwunastu. Kiedy Paweł rozpoczynał swoją działalność wielu ludziom, także wewnątrz Kościoła, się to nie podobało. Znajdujemy o tym zresztą świadectwa w innych listach. Otwierał Kościół na pogan, co już samo w sobie stanowiło dla wielu zgorszenie, a na dodatek krytycznie wyrażał się o przestrzeganiu Prawa żydowskiego. W interesie wielu ludzi było odebranie autorytetu komuś, kto głosi takie poglądy.

Jednak Apostoł Narodów odnalazł potwierdzenie dla swojej misji prorockiej, a było nim życie ludzi, o których wiarę dbał. Mówi nawet, że to oni są „pieczęcią” jego apostołowania. W każdym człowieku, któremu głosił Chrystusa, widzi kogoś, kto potwierdza jego posługę.

Spełniając funkcję prorocką niejednokrotnie napotkamy na podobne trudności. Kiedy rodzice, dziadkowie czy wychowawcy próbują przekazać wiarę swoim najbliższym, mogą spotkać się z trudnościami lub niechęcią. Dotyczy to każdego, kto służy Bożej sprawie głosząc wiarę lub broniąc wartości. Musi być gotowy na odrzucenie i podważanie swojego autorytetu. Ostatecznie to nie głosy oskarżające są najważniejsze. Priorytetem jest dobro innych, to oni są „pieczęcią” dla każdego proroka, i to troska o wiarę powierzonych nam ludzi sprawia, że jesteśmy apostołami.


Módl się

Wykorzystaj słowa psalmu 64.


Żyj

1. Z jakimi trudnościami spotykasz się przy okazji przekazywania wiary?

2. Co robisz, kiedy się pojawiają?

3. Co motywuje cię do tego, żeby nie ustawać?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12409643

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu