Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Przeźroczystość

2022-04-04

News
Wstęp.

Ksiądz Jan Twardowski w jednym ze swoich wierszy zawiera modlitwę: „Boże spraw żebym nie zasłaniał sobą Ciebie”. Ta prośba wyraża głęboką świadomość tego, jak wielkie są dary pochodzące od Boga, ale też jak realna jest pokusa przysłonięcia sobą samym naszego Stwórcy. Cecha przeźroczystości należy do funkcji kapłańskiej Chrystusa i naszej.

Czytaj

„Jeżeli inni mają udział w waszej majętności, to czemuż raczej nie my? Nie korzystaliśmy jednak z tej możności, lecz znosimy wszystko byle nie stawiać żadnych przeszkód Ewangelii Chrystusowej.”

(1 Kor 9,12)


Rozważ

Jako duszpasterze Apostołowie w jakimś stopniu korzystali z dóbr osób, którym posługiwali. Fundamentem pierwszych wspólnot chrześcijańskich była zasada współdzielenia, o której możemy czytać w Dziejach Apostolskich (Dz 2,44; 4, 32). Takie urządzenie życia ze sobą jest piękne i szlachetne, jednak narażone na pewne zagrożenie, a jest nim większe zatroskanie o dobrostan aniżeli o głoszenie Ewangelii. Kiedy człowiek domaga się nagrody za swój trud skłania tym samym do myślenia, że jest on źródłem dobra, skoro mu trzeba za nie płacić. Byłaby w tym racja, gdyby dobro otrzymane od innych było porządku naturalnego, np. ktoś dla kogoś wykonał zlecenie. Natomiast kiedy chodzi o porządek nadprzyrodzony, czyli o przekazywanie innym wiary, nie ma mowy o tym, aby to w człowieku było źródło łask. Dlatego jeśli domaga się on za nie nagrody, wtedy stawia przeszkodę Ewangelii, zasłania Dawcę – Boga.

Chrystus mówił wielokrotnie o tym, że to co mówi i robi pochodzi od Ojca: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył.” (J 8,28). Jezus jako arcykapłan daje nam przykład, że uczestnicząc w Jego kapłaństwie nie możemy się domagać względów, przywilejów, nagród czy zapłaty za to, co nie jest nasze. Wiara, którą się dzielimy, jest darem Boga. Do Niego ma należeć wszelka chwała.

Wiedział o tym święty Paweł dlatego unikał udziału w majętności tych, którym służył. Owszem, potrafił także obfitować, a więc mądrze rozporządzać darami tego świata, ale też był w tym niesamowicie wolny. Wiedział, że nawet jeśli ktoś jemu dziękuje, to tak naprawdę nie on jest dawcą łask. Przywracanie innym świadomości, że to Bogu należy się za wszystko chwała, jest przezroczystością, spełnieniem kapłańskiej misji.


Módl się

Pomódl się słowami psalmu 115


Żyj

1. Czego domagasz się od innych za wyświadczone im dobro?

2. O czym myślisz, gdy ktoś za coś ci dziękuje?

3. Co jest twoją motywacją do pomagania innym?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487614

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu