Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Gliniane naczynie

2022-08-28

News
W wielu domach można zobaczyć ozdobę w postaci słoika lub jakiegoś szklanego naczynia, w którym jest świeca. Mimo swojej prostoty taka ozdoba ma w sobie wiele piękna. Jednak to nie słoik sam w sobie jest piękny, ale jest taki dzięki zapalonej świecy wewnątrz. Tak też jest z człowiekiem, w którym tli się Boża łaska.
Czytaj

Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele.

(2 Kor 4,7-10)


Rozważ

Opowiadając o świętych w znacznej większość mówimy o ich mocnych stronach. Stawiamy jako przykład wiary i podziwiamy za ich zdolności. Pokazujemy w jak spektakularny czasem sposób potrafili spełniać swoją misję naśladowania Chrystusa. Nie ma w tym nic złego dopóki wiemy, że to Bóg stoi za tym, że ci ludzie byli tak dobrzy, a nie oni sami. Stąd w nauczaniu świętego Pawła pojawia się to wspomnienie glinianego naczynia, którym jesteśmy my sami. Uzdrawiająca pod wieloma względami jest świadomość, że mimo wszelkich moich słabości i grzechów ciągle mogę pięknie Panu Bogu służyć. Co więcej, te moje słabości tylko pokazują jaki Bóg jest wielki, skoro mimo wszystko potrafi z każdego wyciągnąć dobro. W pierwszej kolejności więc gliniane naczynie odnosi się do nas samych. Każdy z nas ma w sobie skarb w postaci wiary, łaski, relacji z Bogiem, a nosimy ten skarb w naszej nędzy, którą jest skłonność do grzechu.

W drugim znaczeniu to naczynie oznacza kruchość życia. Wszelkie cierpienie, osamotnienie, choroba – to wszystko sprawia, że człowiek jest istotą, którą łatwo można zranić, osłabić, przez co nie jest samowystarczalny.

Nasze grzechy i skłonność do ich popełniania, a także słabość fizyczna, kruchość życia, stają się tłem dla Bożej łaski, bo pokazują że to dobro, które jest w nas, od nas nie pochodzi. Że to Pan jest jego źródłem.

Komuś może taki wniosek wydawać się banalnym i niewiele znaczącym, jednak jeśli ktoś poważnie traktuje swój rozwój duchowy i życie wiary to wie, ile kosztuje każde nawrócenie i jak bardzo boli każde zło, w które człowiek się wikła. Dla kogoś takiego świadomość, że mimo słabości naczynia jest wewnątrz Boże piękno, może być uzdrawiająca. Jednocześnie to słowo rodzi pokorę w sercu, bo skoro Pan jest we mnie wszelkim dobrem, to znaczy że nie mam się czym szczycić. To nie mnie należą się brawa, ale Bogu. Nadzieja i pokora są więc owocem tego Słowa.


Módl się

Wykorzystaj słowa psalmu 127, zwracając uwagę na fragment mówiący o tym, że Bóg stoi za wszelkim dobrem: „Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznoszą”.


Żyj

1. Co myślisz o swoich słabościach? Czy widzisz je jako coś, co skreśla cię z grona misjonarzy Jezusa?

2. Czy dostrzegasz w sobie jakieś dobro?

3. Kiedy ostatnio dziękowałeś za to, co Bóg przez ciebie czyni?

ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487619

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu