Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Psalmy re-aktywne

Psalmy re-aktywne (1)

2012-10-29

News

Dwie drogi życia!


Pierwszy psalm re-aktywny (<ponownie aktywny>) nosi tytuł "Dwie drogi życia". Którą drogę wybierzesz? Kto jest dziś naprawdę szczęśliwy? Co mówi tobie psalm 1?

Pobierz i odczytaj prezentację ps-re-001.

Jan

Patrz: Komentarze uczniów ssb!

W ramach szkoły Słowa Bożego zapraszamy, by dodać:

* [swój] tytuł psalmu (!);
* pytanie, które warto postawić (?)
* jak żyć słowem Ps... (->)

prześlij na adres: jkochel@uni.opole.pl

wprowadzenie-metoda


KOMENTARZE UCZNIÓW SSB (2):

* Szczęść Boże! Przeżyłam rekolekcje w karmelitańskiej Czernej, kiedy o. Damian Sochacki pochylał się z nami przez kilka dni nad Ps 1. Temat brzmiał pięknie: "Jak drzewo nad płynącą wodą - szczęście człowieka wg Psalmu 1".

Pragnę podzielić się kilkoma myślami Ojca i własnymi:

1. Ps 1 jest jakby bramą i skrótem Ps 119 (czym jest szczęśliwe życie ze Słowem Boga).

2. Człowiek "szczęsny, błogosławiony to podwójnie nasycony, pełny patrz Mt 5, 1-11

3. Ps 1, 1 - "szczęśliwy... nie poszedł... nie stanął... nie należy do grona szyderców"... nie dokonał decyzji po wewn. męce, po niepokoju dar szczęścia jest owocem moich wyborów zgodnych z Jezusem, wolnych wyborów, bo Bóg nie uszczęśliwia na siłę, szanuje wolną wolę człowieka.

4. Trzy grupy ludzi w Ps 1 negują szczęście, bo bezbożni, grzesznicy, szydercy. Trzy drogi życia uświadamiają stopnie zła w człowieku obok dobra; warto więc być cierpliwym wobec słabości własnej i cudzej, mieć dystans do sytuacji i siebie i uzbroić się we wzrastanie, niesienie bólu, trwać na modlitwie, bo "bądź wola Twoja". Trwać i podnosić się (modlitwa, rekolekcje, lektura Pisma).

5. Ps 1, 2 - to sedno "szczęśliwy, kto w prawie Pana ma upodobanie (jak Tora, Jer,31) - upodobanie Słowa - czytanie, medytacja, czyny w życiu, bo Bóg mówi do mnie, tekst odnosi się do mnie. Bogu należy dziękować za dar Słowa, które pochodzi z Jego woli - spełniać wolę Boga, więc "nieustannie się módlcie" (całe życie to modlitwa).

6. Ps 1, 3 - drzewo, woda, owoc w swoim czasie - to dar, obraz żyzny, bo Bóg wszystko przygotował do szczęścia człowieka, jeśli ten żyje Jego Słowem. Nie od razu widać owoce tego związku, ale cierpliwość w trwaniu ze Słowem da czas owocowania - nadzieja niegasnąca (nie zawsze są sukcesy, są rany, ale spokój i pewność łaski dają pokój - drzewo nad kanałem).

7. Ps 1, 4 - przejmuje, bo to życie psalmisty - nie żyje Słowem. "Plewa" - grzech zmienia człowieka, pochłania jego myśli, uczucia, oddala od Boga. Ratunkiem Jezus,który wyprowadza z ciemności - Bóg kocha dzięki Jezusowi, ale człowiek Jego pomocy musi chcieć. Werset 4 mówi o smutnym jego autorze, który tęskni za Bogiem - Boże, przyjdź do grzesznych i ulep na nowo.

8. Ps 1, 5 - to rozwinięcie wersu 4 -  psalmista czasem nie słucha Słowa, nie idzie drogą sprawiedliwą, a konsekwencje grzechu to utrata siły do życia, marzeń, zamykanie się na świat,zapadanie w sobie.

9. Ps 1, 6 - warto odnieść do Ps 139 - Bóg zna człowieka i kocha go (im więcej cię kocham, tym bardziej cię poznaję i odwrotnie). Psalm kończy się zawieszeniem myśli, a może pytaniem - co zrobię? Warto porównać z J 6, 34 np. "Kto do mnie przychodzi, precz nie odrzucę". "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego".

Rozmyślając nad Ps 1 i Ps 139 - zrozumiałam i obym w życie wcielała - Bóg mnie zna ("Ty mnie utkałeś... znasz moją duszę..."). "Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie" - "prowadź mnie drogą odwieczna..." i ja Go potrzebuję!

Karmelici często kończą rekolekcje odniesieniem do Matki Szkaplerznej i tak też o. Damian uczynił. Ps 1 to zachęta do wyrażania zgody na wolę Bożą, jak Maryja i Jej "Fiat" - to zgoda na Słowo stwórcze, które karmi co dzień i zgoda na krzyż. Ona była pełna pokoju, nadziei mimo krzyża i pełna szczęścia, bo przyjęła wolę Boga.

P.S. Dzielę się powyższymi myślami i sposobem czytania psalmu, który to sposób udowodnił mi, że Pismo Święte stanowi jedność, mądrość Bożą, a mnie modlić się - medytować trzeba i przyjąć Słowo, żeby żyć szczęśliwie.

Krystyna

Dziękuję Wam za SSB!

**

PAN MYM DZIEDZICTWEM MOIM PRZEZNACZENIEM TO ON MÓJ LOS ZABEZPIECZA... AMEN+

Piotr


Pliki do pobrania:

  1. ps-re-001.ppsx

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11470442

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu