Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Psalmy re-aktywne

Psalmy re-aktywne (1)

2012-10-29

News

Dwie drogi życia!


Pierwszy psalm re-aktywny (<ponownie aktywny>) nosi tytuł "Dwie drogi życia". Którą drogę wybierzesz? Kto jest dziś naprawdę szczęśliwy? Co mówi tobie psalm 1?

Pobierz i odczytaj prezentację ps-re-001.

Jan

Patrz: Komentarze uczniów ssb!

W ramach szkoły Słowa Bożego zapraszamy, by dodać:

* [swój] tytuł psalmu (!);
* pytanie, które warto postawić (?)
* jak żyć słowem Ps... (->)

prześlij na adres: jkochel@uni.opole.pl

wprowadzenie-metoda


KOMENTARZE UCZNIÓW SSB (2):

* Szczęść Boże! Przeżyłam rekolekcje w karmelitańskiej Czernej, kiedy o. Damian Sochacki pochylał się z nami przez kilka dni nad Ps 1. Temat brzmiał pięknie: "Jak drzewo nad płynącą wodą - szczęście człowieka wg Psalmu 1".

Pragnę podzielić się kilkoma myślami Ojca i własnymi:

1. Ps 1 jest jakby bramą i skrótem Ps 119 (czym jest szczęśliwe życie ze Słowem Boga).

2. Człowiek "szczęsny, błogosławiony to podwójnie nasycony, pełny patrz Mt 5, 1-11

3. Ps 1, 1 - "szczęśliwy... nie poszedł... nie stanął... nie należy do grona szyderców"... nie dokonał decyzji po wewn. męce, po niepokoju dar szczęścia jest owocem moich wyborów zgodnych z Jezusem, wolnych wyborów, bo Bóg nie uszczęśliwia na siłę, szanuje wolną wolę człowieka.

4. Trzy grupy ludzi w Ps 1 negują szczęście, bo bezbożni, grzesznicy, szydercy. Trzy drogi życia uświadamiają stopnie zła w człowieku obok dobra; warto więc być cierpliwym wobec słabości własnej i cudzej, mieć dystans do sytuacji i siebie i uzbroić się we wzrastanie, niesienie bólu, trwać na modlitwie, bo "bądź wola Twoja". Trwać i podnosić się (modlitwa, rekolekcje, lektura Pisma).

5. Ps 1, 2 - to sedno "szczęśliwy, kto w prawie Pana ma upodobanie (jak Tora, Jer,31) - upodobanie Słowa - czytanie, medytacja, czyny w życiu, bo Bóg mówi do mnie, tekst odnosi się do mnie. Bogu należy dziękować za dar Słowa, które pochodzi z Jego woli - spełniać wolę Boga, więc "nieustannie się módlcie" (całe życie to modlitwa).

6. Ps 1, 3 - drzewo, woda, owoc w swoim czasie - to dar, obraz żyzny, bo Bóg wszystko przygotował do szczęścia człowieka, jeśli ten żyje Jego Słowem. Nie od razu widać owoce tego związku, ale cierpliwość w trwaniu ze Słowem da czas owocowania - nadzieja niegasnąca (nie zawsze są sukcesy, są rany, ale spokój i pewność łaski dają pokój - drzewo nad kanałem).

7. Ps 1, 4 - przejmuje, bo to życie psalmisty - nie żyje Słowem. "Plewa" - grzech zmienia człowieka, pochłania jego myśli, uczucia, oddala od Boga. Ratunkiem Jezus,który wyprowadza z ciemności - Bóg kocha dzięki Jezusowi, ale człowiek Jego pomocy musi chcieć. Werset 4 mówi o smutnym jego autorze, który tęskni za Bogiem - Boże, przyjdź do grzesznych i ulep na nowo.

8. Ps 1, 5 - to rozwinięcie wersu 4 -  psalmista czasem nie słucha Słowa, nie idzie drogą sprawiedliwą, a konsekwencje grzechu to utrata siły do życia, marzeń, zamykanie się na świat,zapadanie w sobie.

9. Ps 1, 6 - warto odnieść do Ps 139 - Bóg zna człowieka i kocha go (im więcej cię kocham, tym bardziej cię poznaję i odwrotnie). Psalm kończy się zawieszeniem myśli, a może pytaniem - co zrobię? Warto porównać z J 6, 34 np. "Kto do mnie przychodzi, precz nie odrzucę". "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego".

Rozmyślając nad Ps 1 i Ps 139 - zrozumiałam i obym w życie wcielała - Bóg mnie zna ("Ty mnie utkałeś... znasz moją duszę..."). "Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie" - "prowadź mnie drogą odwieczna..." i ja Go potrzebuję!

Karmelici często kończą rekolekcje odniesieniem do Matki Szkaplerznej i tak też o. Damian uczynił. Ps 1 to zachęta do wyrażania zgody na wolę Bożą, jak Maryja i Jej "Fiat" - to zgoda na Słowo stwórcze, które karmi co dzień i zgoda na krzyż. Ona była pełna pokoju, nadziei mimo krzyża i pełna szczęścia, bo przyjęła wolę Boga.

P.S. Dzielę się powyższymi myślami i sposobem czytania psalmu, który to sposób udowodnił mi, że Pismo Święte stanowi jedność, mądrość Bożą, a mnie modlić się - medytować trzeba i przyjąć Słowo, żeby żyć szczęśliwie.

Krystyna

Dziękuję Wam za SSB!

**

PAN MYM DZIEDZICTWEM MOIM PRZEZNACZENIEM TO ON MÓJ LOS ZABEZPIECZA... AMEN+

Piotr


Pliki do pobrania:

  1. ps-re-001.ppsx

Pozostałe tematy
Aktualności

Trzy nawrócenia - Wielki Post z ks. Franciszkim Blachnickim

Trzy nawrócenia, których doświadczył sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Z okazji 100. rocznicy jego urodzin (24 marca) warto powrócić do nauczania założyciela Ruchu Światło-Życie (Oazy)!

więcej

Bóg Izraela w rozumieniu nie-Izraelitów

Opublikowano pracę ks. Łukasza Floryczyka, współpracownika ssb24.pl, pt. Bóg Izraelitów w rozumieniu nie-Izraelitów. Studium historyczno-krytyczne wybranych tradycji deuteronomistycznej historiografii (Joz – 2 Krl). Rozprawa naukowa ukazała się w serii Opolska Biblioteka Teologiczna, nr 173. RW WTUO Polecamy!

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 6846398

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu