Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Psalmy re-aktywne

Psalmy re-aktywne (15)

2013-02-03

News

Nowa jakość!

Nie próżnowałem,

choć trochę kluczyłem.

Szedłem w przód,

choć zerkałem w tył.

Teraz to już pognam…


Będę mówił „prawdę

w swoim sercu”.


Pobierz prezentację ps-re-015 (poniżej).

Jan

fot. jkKOMENTARZE (1)

„Kto będzie przebywał w Twym przybytku Panie
Kto zamieszka na Twej górze świętej”

Przybytek, góra święta to miejsce spotkania człowieka z Bogiem. To mieszkanie Boga, do którego wchodzi człowiek. Kto może w nim stanąć?

Aby wejść do miejsca świętego, do świątyni należy zadbać o właściwe usposobienie i właściwą postawę, szczególnie postawę serca.

W dalszej części Psalmu czytamy jak postępować, by się nie zachwiać, by stanąć w obecności Pana w Jego domu. Przypatrzmy się człowiekowi, o którym mówi psalmista ….

- człowiek, który mówi prawdę, który nie kłamie. W innym miejscu Pisma Świętego czytamy, że prawda czyni człowieka wolnym. A któż nie chce być wolnym? Człowiek dąży do wolności i bardzo jej pragnie, choć często źle ją rozumie i myli z samowolą. Dziś mogę się zastanowić: co robię by być człowiekiem wolnym? Czy żyję w prawdzie? Czy nie kłamię?

- człowiek, który nie czyni źle bliźniemu, który nie oczernia, nie ubliża innym. To człowiek, który jest dobry, który pragnie dobra dla innych, który widzi w innych dobro. Mogę zapytać siebie: czy staram się być człowiekiem dobrym? Czy potrafię w innych ujrzeć dobro i za nie podziękować? Czy pomagam innym stawać się lepszymi?

- człowiek, który nienawidzi grzechu. To człowiek, który unika okazji do grzechu, który stara się świadomie i dobrowolnie grzechu nie popełniać, który potrafi upomnieć grzeszącego. Zapytam siebie: jaki jest mój stosunek do grzechu, do zła? Czy dobrowolnie i świadomie je czynię? Czy nie popieram zła u innych?

- człowiek, który wypełnia obietnice, nawet jeżeli jest to dla niego niekorzystne. To człowiek, na którego można liczyć, za którego słowem idzie czyn. Dziś tak wiele pustych słów, tak wiele niespełnionych obietnic, przysięga. Mogę zapytać siebie: Czy za moimi słowami idą konkretne czyny? Czy jestem człowiekiem dotrzymującym słowa? Jaką wartość ma dla mnie wypowiadane słowo? Czy nie łamię danej przysięgi?

- człowiek, który nie staje przeciwko niewinnym. To człowiek, który broni prawdy, broni niewinnych. Człowiek, który potrafi narazić się , by obronić niewinnego. Zapytam siebie: Czy mam odwagę stanąć w obronie niewinnych, pokrzywdzonych? Czy bronię prawdy? Czy jestem w stanie dla niej się narazić?

Przybytek, święta góra to także zapowiedź Królestwa Bożego. Wejdzie do niego ten, kto wypełnia wolę Bożą wyrażoną w przykazaniach miłości Boga i bliźniego.

s.M. Damiana

Pliki do pobrania:

  1. ps-re-015.ppsx

Pozostałe tematy
Aktualności

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej

Uzdrawiająca siła cnót

Na Wielki Post warto sięgnąć po nowy przekład książki kard. Martiniego. Jego medytacje dotyczą uzdrawiającej siły cnót boskich i moralnych, będących "niczym urządzenia nawigacyjne i sterowe, które pozwalają nam bezpiecznie płynąć przez wzburzony ocean życia"; zob. Warto

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13123271

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu