Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Brandstetter Roman - Jezus z Nazraetu

2014-05-29

News

Patrząc na czytelników powieści spotykamy dwie grupy. Jedni czytają wybranych autorów, paczą niejako na nazwisko. Do drugiej grupy należą ci, dla których liczy się jedynie zawartość danej książki, autor jest na drugim planie. Dzieła Romana Brandstettera zadowolą tak jednych, jak i drugich.

Roman Brandstetter urodzony 3 stycznia 1906 roku w Tarnowie, dramatopisarz, poeta, tłumacz. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Paryżu prowadził badania nad działalnością społeczno – polityczną Adama Mickiewicza. W dążeniu do przezwyciężenia własnych niepokojów, zafascynowany tajemnicą wcielenia, stworzył epopeję o Bogu — „własne widzenie własnego Boga” (Jezus z Nazaretu, t. 1–4), epicki fresk przekonujący wnikliwą wiedzą o życiu codziennym i duchowości narodu Izraelitów, a jednocześnie poetyckością wizji; dzieło to zostało zaliczone do największych osiągnięć polskiej prozy biblijnej. Spod jego ręki wyszły także: Wiersze liryczne, poematy i hymny (1980), Krąg biblijny i franciszkański (1981), Przekłady biblijne z języka hebrajskiego (t.1: Psałterz 1983, t. 2: Cztery poematy 1984), Dramaty (1986). Przed śmiercią wyznał: ,,Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje <odejście> od judaizmu, moja <zdrada>, jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg".

Czterotomowa powieść, ujmuje czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej. Można ją określić jako swoiste świadectwo wiary autora. Dzieło to przesycone jest duchem psalmów, duchem Biblii, duchem starej poezji semickiej. Pisarz zawarł w nim całe dotychczasowe doświadczenie literackie. Jezus, który był Żydem, który wychował się i żył w otoczeniu Izraelitów, dla nas ludzi zachodu może być trudny do „całkowitego” zrozumienia. Dlatego przedstawienie go oczami żydowskimi jest czymś niezwykle cennym i pouczającym. Portret Jezusa jest bardzo konkretny bez dodatkowych upiększeń. Sam autor mówi we wstępie, że każdy obraz ukazany przez niego w powieści może obronić za pomocą argumentów kulturowych i historycznych. Tom pierwszy, „Czas milczenia”, opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela do pobytu Jezusa na pustyni. Tom drugi, „Czas wody żywej”, to zapis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela. W tomie trzecim, „Czas chleba i światła”, autor przedstawia zdarzenia pomiędzy ścięciem św. Jana Chrzciciela a ostatni tygodniem życia Jezusa. Nadchodzi godzina goryczy, lęku i opuszczenia. Dzieło kończy „Pełnia czasu”. Opowieść oparta jest na ewangelicznej relacji świętego Jana. Opisuje wydarzenia Wielkiego Tygodnia, poranek Zmartwychwstania i Wniebowstąpienie.

Św. Hieronim powiedział, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Każdy kto pragnie poznać Jezus sięga oczywiście do Biblii. To jest fundament. Dla tych, którzy pragną jeszcze bardziej poznać swojego Boga, polecam właśnie dzieło Romana Brandstettera Jezus z Nazaretu. Powieść ta odkrywa przed nami to, co zasłoniły 2000 lat historii. Lektura tej książki może pomóc w wychowaniu dzieci i młodzieży w oparciu o wartości jakie niesie z sobą osoba Jezusa Chrystusa. Także w katechezie, która traktuje o Piśmie Świętym, nie powinno zabraknąć myśli jakie przekazuje Brandstetter.

Tomasz Kornek WMSD II

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11192668

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu