Komentarz do Księgi Rodzaju (1-3)
2015-03-12
Janusz Lemański, Księga Rodzaju, t. 1-3, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2013-2015.
Pierwsza Księga Biblii ma wielkie znaczenie teologiczne i swoją rolę w dziejach zbawienia, a ponadto liczy sobie aż 50. rozdziałów. Siłą rzeczy fachowy komentarz musi być obszerny. Autor, ks. dr hab. Janusz Lemański, podzielił pracę na trzy części: a) rozdziały 1-11 [2013 r.]; b) rozdziały 11, 27-36, 43 [2014 r.] oraz c) rozdział 37-50. Właśnie ukazał się ostatni, trzeci tom.
Trzecia część przedstawia dzieje potomków Jakuba, zwłaszcza Józefa (37-47) oraz pozostałych synów (47,27-50,26). Wcześniejsze rozdziały pomogły odczytać jednoznaczny, religijny obraz świata i człowieka na tle planów Boga oraz dzieje patriarchów Izraela: Abrahama i Jakuba, a w ostatniej części koncertuje swoją uwagę na Józefie, którego Izrael (Jakub) miłował "bardziej niż wszystkich [innych] swych synów, jako urodzonego w podeszłych jego latach" (37, 3). Cała historia Józefa, choć nie zawiera żadnych widzialnych objawień Bożych, jak ma miejsce w przypadku Abrahama, Jakuba czy Mojżesza, jest jednak - w swym przebiegu - ujawnieniem rządów Bożej Opatrzności. Autor Księgi Mądrości pisze: "[Mądrość] nie opuściła Sprawiedliwego, gdy [Józefa] zaprzedano, ale wybawiła od grzechu. Zeszła z nim razem do lochu i nie opuściła go w więzieniach aż mu przyniosła berło królestwa i władzę nad jego ciemięzcami. Dowiodła, że kłamią jego oskarżyciele, a jemu dała sławę na wieki" (10, 13-14). Bóg jest Panem historii!
Barwna opowieść o Józefie stała się kanwą wielu opracowań naukowych, literackich i światowej sławy dzieł sztuki. Ks. Lemański odkrywa wpływy historii oddziaływania tekstu biblijnego na dzieje i historię ludzkości, zwłaszcza w trzeciej części komentarza (aspekt kerygmatyczny). Cenne są również specjalne ekskursy (omówienia tematyczne) i obszerna literatura, zwłaszcza w językach obcych. Współczesnemu czytelnikowi - przyzwyczajonemu do internetowych wyszukiwarek - pomocne są też indeksy: autorów, tekstów biblijnych i pozabiblijnych.
Corocznie (od 2005 r.) ukazują się dwa, trzy, a nawet cztery tomy Nowego Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła. Trzeba docenić konsekwencję, fachowość i wysoką jakość edytorską Wydawnictwa Ojców Paulistów! Kolejny tom jest ważna pomocą nie tylko dla egzegetów, nauczycieli akademickich, ale również dla studentów, nauczycieli religii i animatorów grup i kręgów biblijnych w parafiach. Wcześniej odczytany i przemyślany komentarz kompetentnego znawcy jest wskazówką do własnych badań, medytacji i modlitwy żywym słowem Boga.
ks. Jan Kochel
zob. Nowy Komentarz Biblijny [poszczególne tomy].
Wstęp do tomu 3 (od Redakcji).
Trzecia
część komentarza do Księgi Rodzaju przedstawia i wyjaśnia opisaną w
rozdziałach 37 – 50 historię Józefa oraz przybycie Izraelitów do Egiptu.
Autor ks. prof. Janusz Lemański zaliczany jest do najbardziej
kompetentnych znawców Pięcioksięgu w Polsce. Opracowanie komentarza do
Księgi Rodzaju zostało poprzedzone wieloletnią pracą badawczą, co
zaowocowało niezwykle wartościowym dziełem egzegetycznym i teologicznym,
uwzględniającym najnowsze badania i światową literaturę dotyczącą
omawianych zagadnień. Dzieło to może być podręcznikiem dla studentów
kierunków teologicznych, ale z pewnością będzie ono również nieocenioną
pomocą dla każdego, kto zechce pogłębić swoją wiedzę na temat tak
ważnego tekstu biblijnego, jakim jest Księga Rodzaju.