2016-01-11
Stanisław Jankowski SDB, Geografia biblijna, Wydawnictwo ADAM, Warszawa 2015 (wyd. II).
Ukazało się drugie wydanie (I: 2007) podręcznika akademickiego na temat geografii biblijnej. Ks. dr Stanisław Jankowski jest wykładowcą teologii biblijnej na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu i przewodnikiem po Ziemi Świętej, autorem prac z zakresu teologii biblijnej, historii starożytnego Izraela oraz pierwotnego chrześcijaństwa. Studiował w Papieskim Instytucie École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. Kolejne wydanie książki świadczy, że jest to jedna z lepiej opracowanych w języku polskim geografii
starożytnego Izraela i Ziemi Świętej. Całość została przedstawiona w trzech częściach:
geografia fizyczna, historyczna i teologiczna.
Myśl o napisaniu "Geografii biblijnej" jako pomocy dla studentów
teologii zrodziła się podczas przygotowywania materiału do wykładów dla I
roku Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu w roku akademickim 2002/2003.
Konsultując dostępne w języku polskim opracowania, dostrzegłem potrzebę
uzupełnienia ich nieco innym podejściem do tematu. Nasunęło się bowiem
spostrzeżenie, że jeżeli mamy mówić o geografii biblijnej, to nie może
chodzić tylko o opis terenów, które były sceną historii biblijnej, ale
również o to, jak te tereny – od Persji po Egipt oraz przez Grecję po
Rzym – widzi, rozumie i przedstawia Pismo Święte, ze szczególnym
skupieniem uwagi-co oczywiste -na Ziemi Obiecanej. Tak zarysowała się,
poniekąd spontanicznie, trzyczęściowa struktura tej książki.
Z materiału, który znalazł się w moim posiadaniu dzięki możliwości korzystania i bogatych zbiorów École Biblique et Archéologique Française oraz dzięki gościnności Sióstr Elżbietanek w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie, tylko część mogła zostać wykorzystana, aby obszernością nie przysłaniać głównej myśli towarzyszącej redakcji niniejszego opracowania. Chodziło o to, aby pomóc – w pierwszej kolejności studentom teologii – spojrzeć na ziemie biblijne nie tylko wzrokiem początkującego geografa, historyka czy politologa starożytności, lecz oprócz tego, i ponad to, dostrzec wzrokiem oświeconym Słowem Bożym duchowy wymiar stworzenia, które dobre i piękne, służy pomocą w adoracji i kontemplacji Stwórcy, a także – co nie jest sprawą błahą wobec rozmiarów dewastacji i degradacji środowiska naturalnego – woła o poszanowanie należne dla natury jako pewnej postaci sacrum.
Oddaję ten tekst w ręce wymagających Czytelników, czynię to z przekonaniem, że ich uwagi i sugestie, podyktowane oczekiwaniem na „lepsze”, przyczynią się do pogłębienia tematu, do ubogacenia świadomości co do roli, jaką z zrządzenia Stwórcy pełni rzeczywistość ziemska, widzialna, w historii zbawienia, w dążeniu do duchowej, niewidzialnej; tym samym niniejsza publikacja o ziemskiej Ojczyźnie Chrystusa upodobni się w pewnym sensie do niej samej – stanie się jeszcze bardziej dobrem wspólnym.
Na zakończenie tej Przedmowy pragnę wyrazić szczere i serdeczne podziękowanie księdzu prof. dr. hab. Waldemarowi Chrostowskiemu za cenne uwagi, sugestie oraz za Słowo Wstępne, zaś Zasłużonemu Wydawnictwu ADAM za wydanie tej Geografii biblijnej.
Stanisław Jankowski SDB