Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Douglas Lioyd C. - Szata

2016-05-05

News
Lloyd Cassel Douglas urodził się 27 sierpnia 1877 r. w Columbia City w Indianie a zmarł 13 lutego 1951r. w Los Angeles. Część swego dzieciństwa spędził w Monroeville w Indianie. Luterański duchowny i pisarz powieści o tematyce biblijnej (głównie nowotestamentowej). Douglas uznawany jest za jednego z najbardziej znanych amerykańskich literatów, mimo że napisał pierwszą powieść mając ponad 50 lat. Pierwsza powieść Magnificent Obsession [pol. „Wspaniała Obsesja”] została wydana w 1929 roku. Jego książki były pisane w dydaktycznym, moralnym i religijnym tonie. Powieści porównywane były przez krytyków z takimi bestselerami jak „Ben - Hur” czy „Quo Vadis”. Najbardziej znane powieści Douglas’a to „Wielki Rybak” (ang. The Big Fisherman) i „Szata” (ang. The Robe)

Chciałbym skupić swoją uwagę na wspomnianej powieści „Szata”. Uważam, że to dobra lektura, szczególnie na czas Wielkiego Postu, choć właściwe można  czytać ją o każdej porze roku. Akcja powieści zaczyna się w Rzymie, w senatorskiej willi rodziny Gallio, kiedy cesarzem był Tyberiusz. Mieszkańcy willi są dobrymi patrycjuszami. Syn senatora rodziny podczas uczty u Gajusza, w stanie upojenia alkoholowego wyśmiał nieprzytomnego następcę tronu cesarskiego. To zachowanie przyczyniło się do wysłania Marcellusa na placówkę w Gazie. A miejsce to uchodziło za najgorszą dzielnicę Imperium. Bohater z dala od najbliższych razem ze swoim niewolnikiem przybył do obcej krainy. Marcellus ma spore problemy w dowodzeniu rzymską armią, kiedy jednak zbliża się tzw. „Święto Paschy” otrzymuje wsparcie innych jednostek z miasta Jerozolimy. W tym czasie mógł nieco odpocząć. W Jerozolimie główny bohater spotyka Jezusa przybywającego do miasta na osiołku. Jezus jest witany jako król. Podczas spotkania Jezus spojrzał na Marcellusa, a spojrzenie to przeszyło serce patrycjusza. Po tygodniu w Jerozolimie miał miejsce proces Jezusa, w którym zapadł wyrok skazujący go na śmierć przez ukrzyżowanie. Marcellus jest do osoby Nazarejczyka nastawiony bardzo sceptycznie. Nie wierzy w pogłoski o cudach i nauce Jezusa. Pozostaje mu w pamięci obraz Jezusa na drodze krzyżowej, kiedy wielu z Niego szydzi i kpi.

Przełomowa jest scena stacji drogi krzyżowej, podczas której żołnierze rzucają los o suknię Jezusa. O dziwo wygrywa ją Marcellus, nieświadomy, że na krzyżu wisi niewinny Człowiek. Podczas wieczornej uczty u Poncjusza Piłata przywołano temat Jezusa Nazarejczyka. Namiestnik nakazuje młodemu patrycjuszowi ubrać szatę Jezusa. Żołnierz wypełnił rozkaz. Jednak w momencie nałożenia szaty doznaje ogromnego wstrząsu, który wywołał zmianę w jego życiu. Zaczyna szukać wyznawców Jezusa i poznawać Jego nauką. Z czasem musi wrócić do Rzymu...

Lektura ukazuje drogi tych, którzy nie wierzą; przeciwstawienie tego, co ludzkie temu, co boskie. "U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe" (Mt 10, 27)!

Adam Kasperski


**

Na książkę trafiłem przypadkiem dzięki mojej mamie, którą spytałem czy nie ma jakichś fajnych książek religijnych i tak opowiedziała mi właśnie o „Szacie” Douglasa. Wracała nieraz do niej, tłumacząc, że czytając tę powieść umacnia się w wierze. Wziąłem więc książkę i postanowiłem przeczytać. Muszę przyznać, że czytałem ją bardzo szybko i z zapartym tchem, wciągnęła mnie i nie wiem kiedy dotarłem do ostatniej strony. „Szata” opowiada o rzymskim legacie Marcellusie, który po wielu perypetiach trafia do Jerozolimy. Miejsce to na zawsze odmieni jego życie.

Marcellus wraz ze swoją kohortą otrzymał zadanie przeprowadzenia egzekucji Jezusa. Podczas przygotowań, rzucając kośćmi wygrywa Jego szatę. Później wieczorem podczas uczty zakłada ją, co wprowadza go w dziwny stan. Ta sama szata później poprowadzi go do nawrócenia i przemiany życia.

Ponownie wyrusza do Jerozolimy, by szukać odpowiedzi i poznać historię Jezusa. Pod pretekstem kupowania samodziałów (tj. tunik tkanych z jednego kawałka materiału, takich jaką miał Jezus) poznaje życie Jezusa, słucha opowieści o Jego cudach. Stopniowo odkrywa w Nim dobrego człowieka, który innych pociągał swoją miłością. Początkowo opiera się wierze w Boskość Chrystusa, choć sam został cudownie uzdrowiony. Coraz bardziej przekonany nawraca się, by stać się gorliwym chrześcijaninem gotowym ponieść najwyższą cenę.

Książka zachwyca swoją prostotą przekazu, mimo wielu detali, które przybliża nam autor. „Szata” ukazuje świat Nowego Testamentu z punktu widzenia Imperium Rzymskiego, które traktowało Galileę jako brudną i zacofaną prowincję. L. C. Douglas przekazuje także swoją interpretację tworzenia się pierwszych wspólnot chrześcijańskich, symboli chrześcijańskich, np. ryby. Powieść mocno akcentuje problem niewolnictwa poprzez opis przyjaźni głównego bohatera ze swoim niewolnikiem.

Podsumowując, jest to zdecydowanie ważna i bardzo wartościowa pozycja, która pozwala na wyobrażenie sobie początków Kościoła. Prezentuje też ważne problemy, które dotykały ludzi tamtych czasów. Mocno akcentuje sposób patrzenia na Galileę i Jerozolimę oraz na ludność żydowską. Niewątpliwie ukształtowała już wiele pokoleń chrześcijan. Po jej lekturze aż chce się pojechać w pielgrzymce do Ziemi Świętej i obejrzeć miejsca opisane w powieści.

Krystian Kitowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Wracaj do domu - Festiwal Życia 2024

Zapraszamy 8 - 14 lipca 2024 do Kokotka k. Lublińca (diecezja gliwicka) na Festiwal Życia. Hasło: "Wracaj do domu!". Domem jest wiara - życie w prawdzie - wspólnota - Kościół młodych. W Biblii dom oznacza rodzinę (Łk 1,69; 1 Kor 3,9; 1 Tm 3,15). Sprawdź i przyjdź! Festiwal Życia.

więcej

Właściwe rozumienie religijności

Nowy dokument Komisji Nauki Wiary KEP "O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności" wyjaśnia czym jest zdrowa religijność i wskazuje przyczyny, które ją wykrzywiają (różne oblicza bałwochwalstwa); zob. KEP; GN25/24; Bałwochwalstwo.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 15254107

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu