Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Kidscat (katechizm) dla dzieci

2019-08-03

News
Youcat dla dzieci. Katolicki katechizm dla dzieci i rodziców. Polski, Przedmowa Papieża Franciszka, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2019, ss. 240.

Podczas IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn oficjalnie przedstawił 22 sierpnia nowy katechizm dla dzieci YOUCAT for Kids. Jest to kolejna publikacja po katechizmie dla młodzieży YOUCAT, który już doczekał się tłumaczeń na ponad 70 języków, w tym także na polski. Wydawcą obecnej wersji (Kidscat), adresowanej do 8-12-latków i ich rodziców, jest Austriacka Konferencja Biskupia.

– To wielka chwila dla życia Kościoła – powiedział podczas prezentacji przewodniczący episkopatu Austrii. Podkreślił, że YOUCAT for Kids jest „książką dla rodziców i dzieci, która ma pomóc rodzinie rozmawiać o wierze”. Pozycja jest od 1 sierpnia dostępna w księgarniach niemieckojęzycznych, a w 30 różnych wydawnictwach na świecie trwają tłumaczenia YOUCAT dla dzieci na miejscowe języki; do końca tego roku katechizm dla dzieci ma się ukazać w 10 językach.

Kard. Schönborn podkreślił zwłaszcza pytania dzieci dotyczące głównych treści wiary, dodając, że to one wyznaczają strukturę nowego katechizmu. „Dzieci są teologami”, powiedział arcybiskup Wiednia i przytoczył opowieść pewnej matki, której syn przeżywał śmierć przyjaciela. „On pytał: czy po śmierci mój przyjaciel będzie w niebie dzieckiem czy dorosłym?”. Tak więc usta dziecka wypowiedziały problem głęboko teologiczny, stwierdził mówca, wyrażając nadzieję, że YOUCAT for Kids pomoże rodzinom w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne nawet pytania ich dzieci.

Jeden z egzemplarzy nowego katechizmu otrzyma w Dublinie papież Franciszek, który w przedmowie zachęcił rodziców, żeby wspólnie ze swymi dziećmi czytali nowy katechizm YOUCAT. – Nie pomijajmy milczeniem pytań dzieci, lecz sami bądźmy przekazicielami wiary – napisał Ojciec Święty. Wezwał rodziców, aby pomagali swoim dzieciom „odkryć miłość Jezusa”, bo „to je umocni i doda pewności siebie”. Poprosił ich również, by nie pozostawiali bez odpowiedzi dziecięcych pytań o wiarę, ale aby ją przekazywali kolejnym pokoleniom.

W podobnym tonie zwracał się papież-senior Benedykt XVI w przedmowie do wydanego w 2011 roku katechizmu YOUCAT dla młodzieży. Obecna wersja dla dzieci zawiera pytania, które miliony malców na świecie zadają swoim rodzicom i katechetom i dlatego YOUCAT for Kids jest równie potrzebny jak wielki katechizm. Ten nowy podręcznik wiary „jest co prawda inny niż ten, którym ja się posługuję”, dla dzieci jest jednak wspaniałym narzędziem do tego, aby „one i ich rodzice wspólnie spędzali nad nim czas, odkrywając przy tym coraz bardziej miłość Bożą” jak napisał Franciszek.

Nad książką w ciągu niemal pięciu lat pracowało ok. 60 dzieci oraz grupa teologów, duszpasterzy i rodziców z Austrii i Bawarii, poinformowała podczas dublińskiej prezentacji współautorka publikacji Michaela von Heeremann. Przyznała, że przygotowanie takiego dzieła dla dzieci było „jeszcze trudniejsze niż podobnej publikacji dla młodzieży, gdyż dobór słownictwa musi być prosty i zrozumiały”. Duże znaczenie mają też ilustracje pogłębiające tekst, bo „dzieci, zwłaszcza te, które niezbyt chętnie czytają, wpierw patrzą na rysunki wprowadzające do tekstu”.– Dlatego Jezus widnieje na nich czasem jako zabrudzone dziecko, czasem z wiaderkiem i szufelką – dodała współtwórczyni „dziecięcego” katechizmu.

Zespół redakcyjny uwzględnił wszystkie wnioski i głosy krytyczne organizacji młodzieżowych, po czym tekst sprawdzili biskupi i wysłano go do watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która 24 maja zatwierdziła go, wydając „nihil obstat”.

YOUCAT for Kids adresowany jest do dzieci w wieku 8-10 lat i został tak pomyślany, aby rodzice, również ci bez większej wiedzy o wierze, znaleźli w nim kompendium wiedzy i podstawę do rozmów o wierze w rodzinie. Na 240 stronach, w formie pytań i odpowiedzi, w języku zrozumiałym przez dzieci, zawarto podstawowe elementy wiary Kościoła katolickiego, przeplatane ilustracjami z komiksów, postaciami z kreskówek, świadectwami sportowców i świętych; znalazły się w nim także poszerzone wiadomości dla rodziców oraz reprodukcje 12 dzieł sztuki znanych artystów. Jest ponadto odesłanie do strony internetowej, zawierającej dodatkowe materiały.

– Jesteśmy przekonani, że decydującym miejscem przekazywania wiary nie jest ani klasa szkolna, ani nawet nie kościół. Może to być kącik w pokoju dziecięcym, kosz na nadmorskiej plaży, ławka w ogrodzie lub brzeg łóżka – napisali w przedmowie autorzy książki. Podkreślili, że YOUCAT for Kids to „pasjonujący przewodnik” dla zadawania pytań i wzajemnej nauki. Zalecili przy tym, aby rodzice najpierw przeczytali temat, na który chcą rozmawiać z dziećmi i sami się nad nim zastanowili, aby później móc wyczerpująco odpowiedzieć na pytania dziecka i wraz z nim udać się „w odkrywczą podróż”.

YOUCAT for Kids – katechizm dla dzieci – zamyka popularną serię, rozpoczętą przez Katechizm dla młodzieży YOUCAT. Ten podręcznik wiary, napisany językiem, jakim posługuje się współczesna młodzież, zaprezentowano 7 lat temu w czasie Światowych Dni Młodzieży 2011 w Madrycie. YOUCAT dla młodzieży został już przetłumaczony na 72 języki i wydany na całym świecie w wielomilionowym nakładzie (wersja niemieckojezyczna miała ponad pół miliona egzemplarzy). Inne publikacje Fundacji YOUCAT to m.in. Biblia dla młodzieży oraz DOCAT – przygotowana w formie zrozumiałej dla młodzieży wykładnia katolickiej nauki społecznej. Przedstawiono ją publicznie m.in. przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016


KAI/ot

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13961856

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu