Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Pär Lagerkvist - Kat

2018-10-18

News

Pär Lagerkvist, Kat, tłum. Z. Łanowski, Promic, Warszawa 2013.

Inspirację biblijną, np. problem sensu śmierci nieraz trudno odnaleźć na kartach utworów. Sens wszechobecnej śmierci w świecie, czy zła, zbrodni widzianej oczami samego zbrodniarza to trudne problemy, stąd niewiele publikacji na te tematy. Książką zajmującą się tymi zagadnieniami może być zbiór opowiadań szwedzkiego autora Pär`a Lagerkvist`a pod tytułem "Zło". Ze zbioru tego na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie zatytułowane "Kat", traktujące o istocie śmierci zadawanej przez katów.

W opowiadaniu "Kat" istnieje tylko jedno miejsce akcji - gospoda, w której przesiadują robotnicy, złodzieje, nawet persony z wyższych sfer, ale akcja przerywana jest opowieściami rozmawiających o innych miejscach, a opisy i dialogi przenoszą do nich czytelnika. Dialogi poruszają poważne tematy światopoglądowe i kontrowersyjne, dotyczą konfliktów rasowych, propagują wojnę i ludobójstwo dla zbudowania lepszego świata, co stwarza w opowiadaniu ponury i odpychający klimat. Niemal każdy z gości opowiada o ludzkiej krzywdzie i celu jej istnienia. Mężczyźni zdają się być pewni swoich osądów i nieraz nie zgadzają się ze sobą, co potęguje napięcie i ubogaca fabułę, daje możliwość wypowiedzenia zdań o złu na tym świecie. Większość tych krótkich historii zawiera w sobie wątek mistyczny oparty o zjawiska nadprzyrodzone, a w niektórych można znaleźć biblijny przekaz, zwłaszcza w finałowej wypowiedzi kata, który rzuca nowe światło na historie Mesjasza i jego posłannictwa. Jest to zdecydowanie najbardziej podniosły i refleksyjny moment opowiadania Lagerkvista. Końcowa teza kata bez wątpienia stanowi główne przesłanie całej książki.

"Kat" to opowiadanie godne polecenia i skierowane do tych, którzy szukają odpowiedzi na pytania o śmierć z nieco innej perspektywy.

Pär Lagerkvist (1891-1974) – pisarz, poeta, dramaturg, eseista - laureat literackiej Nagrody Nobla (1951). Wychowany w rodzinie żarliwych luteranów już w gimnazjum doświadczył kryzysu wiary, który kazał mu szukać alternatywnej prawdy o wszechświecie i człowieku. Jest autorem wielu książek, m.in. powieści Barabasz, która obok Quo vadis?, należy do najznakomitszych powieści o pierwszych chrześcijańskich.

Inne książki tego autora: Promic

Adam Ciszewski
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090490

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu