Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Juliusz Kędziora - Szymon, syn Jony

2019-01-18

News
Juliusz Kędziora, Szymon, syn Jony, t. I-II, Wydawnictwo Mariackie, Kraków 1948.

Książka Juliusza Kędziory opowiada o losach Szymona, nazwanego później Piotrem, prostego rybaka z Galilei. Codzienna ciężka praca i monotonność życia męczyły go, zmuszając do codziennej rutyny oraz bezrefleksyjnego przyjmowania codziennych wydarzeń. Wiodąc proste życie miał jednak świadomość obietnicy nadejścia Mesjasza, który miał objawić się Izraelowi i przynieść mu wyzwolenie.

Życie syna Jony odmieniło spotkanie z Janem Chrzcicielem, który zapowiedział nadejście Mesjasza. Wskutek jego nauk podjął on refleksję nad swoim życiem, zdając sobie sprawę z wielu swoich niedoskonałości. Dopiero jednak spotkanie z Jezusem spowodowało punkt zwrotny w życiu prostego rybaka, który porzucił dotychczasowe zajęcie i podążył za Zbawicielem. Szymon poszedł za Jezusem wraz ze swoim bratem Andrzejem (por. Mk 1,16-20; J 1,41-42). Szczególne wrażenie zrobił na nim jednak wielki połów ryb na Morzu Galilejskim (por. Łk 5,4-11; J 21,1-14). Autor sugeruje, że wśród niewiast podążających za Jezusem i jego uczniami była żona Szymona-Piotra, Anna oraz jego teściowa. Samo imię żony, jak i fakt podążania wraz z mężem jest niemożliwa, ale brak o nich wzmianek w Piśmie Świętym.

Powieść przedstawia wydarzenia z życia św. Piotra, bazując na informacjach opisanych w Piśmie Świętym i Tradycji. Wydarzenia ułożone są w formie opowiadań z dużą ilością dialogów. Książka zawiera ponadto wiele wątków nieporuszonych w Biblii, np. rozmowy Jezusa z Łazarzem z Betanii czy apostołów między sobą. Rozbudowane dialogi pozwalają lepiej zrozumieć przemiany, jakie dokonały się w życiu apostołach, a zwłaszcza w życiu tytułowego bohatera - Szymona, syna Jony. Są one także ważne ze względu na podkreślenie wątpliwości i trudności z jakimi zmagali się uczniowie Chrystusa.

Zakończenie książki nawiązuje do wydarzenia Zesłania Ducha Świętego, które stanowiło dla apostołów spełnianie obietnicy Chrystusa. Było ono też zwieńczeniem procesu przemiany Szymona, który stał się Piotrem (Skałą). Z prostego rybaka świadomego swoich wad przemienił się w głosiciela Dobrej Nowiny i pierwszego Apostoła Kościoła Chrystusowego. Wezwanie do głoszenia Ewangelii, dzięki darom Ducha Świętego, stało się dla św. Piotra nowym celem i powołaniem ("Odtąd ludzi będziesz łowił" - Łk 5,10). Z porywczego i niepewnego rybaka staje się - zgodnie ze słowami Chrystusa - opoką, na której zostanie zbudowany Kościół (por. Mt 16,18-19; 18,18).

Charakterystyczną cechą powieści Kędziory jest archaiczny język, mający sprawiać wrażenie wiernego przekazu atmosfery dawnej epoki. Sposób takiego przedstawienia zdarzeń jest warty docenienia. Zaletą książki są także rozbudowane dialogi, pozwalające lepiej zrozumieć codzienne życie i sposób pojmowania wydarzeń przez apostołów. Pozwala to wczuć się w realia czasów Nowego Testamentu.

Historia Szymona, syna Jony, ukazuje życie prostego rybaka, który porzucił dotychczasowe zajęcie, aby podążyć za Chrystusem. Jego wiara, mimo wielu chwiejności, niepewności i zawirowań, stanowi przykład dla człowieka zagubionego w codzienności, który zawierzając Chrystusowi może odmienić swoje życie.

Powieść Juliusza Kędziory stanowi niezwykle cenne źródło dla osób poszukujących drogi i przemiany wewnętrznej. Stanowi także impuls do rozważania i zmiany własnego życia.

Reinert Łukasz
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786748

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu