Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Atlas biblijny [2018]

2019-06-01

News
A. Linsenbarth (red.), Atlas biblijny, Instytut Geodezji i Kartografii - Wydawnictwo Bernardinum, Warszawa - Pelplin 2018, ISBN 978-83-60024-23-2, ss. 327.


Podróże z „Atlasem biblijnym”

Wielki doktor Kościoła – św. Augustyn stwierdził kiedyś, że jednym z warunków zrozumienia Pisma Świętego jest poznanie Ziemi Świętej. Może w tym pomóc atlas, który trafił właśnie do księgarń.

To nie pierwsza pozycja tego rodzaju na polskim rynku, ale pierwsza niebędąca tłumaczeniem zagranicznych publikacji. I trzeba powiedzieć: świetnie opracowana przez Instytut Geodezji i Kartografii oraz wydawnictwo Bernardinum. Jest czymś więcej niż zbiorem map. To swoisty podręcznik zawierający – oprócz licznych doskonale opracowanych map – bogate informacje o geografii i historii ziem biblijnych.

Zawarte w „Atlasie” treści zostały podzielone na cztery części tematyczne. Pierwsza przedstawia środowisko przyrodnicze Ziemi Świętej i terenów związanych z historią biblijną: geografię regionu, geologię, podział geograficzny i polityczny, hydrografię, warunki klimatyczne, faunę i florę oraz topografię terenu. Pozwala to zrozumieć niuanse biblijnego przekazu – np. dlaczego w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie bohater „schodzi” z Jerozolimy do Jerycha. Mapy, zawierające podstawowe informacje dotyczące ukształtowania terenu, na których zaznaczono elementy ważne zarówno historycznie, jak i współcześnie, pomagają zorientować się w położeniu danych miejsc. Do tego jeszcze wykresy, schematy i zdjęcia.

Druga część to „atlas historyczny” Starego Testamentu. Na szczegółowych mapach zaprezentowano zmieniające się układy polityczne i przebieg ważniejszych kampanii wojskowych, szlaki deportacji czy trasy wędrówek bohaterów Biblii. Towarzyszą im opisy przedstawiające tło biblijnych wydarzeń. Podobnie skonstruowana jest część trzecia, dotycząca czasów Nowego Testamentu. To opowieść o tle politycznym działalności Jezusa, której towarzyszą mapy pokazujące wędrówki Mistrza z Nazaretu i Jego uczniów, bogato ilustrowane współczesnymi zdjęciami opisywanych miejsc. Czwarta część zawiera informacje o pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej.

Czytanie Biblii z „Atlasem” pod ręką nie wyjaśni wszystkich trudności pojawiających się podczas lektury świętych tekstów. Może jednak sprawić, że opowiedziane w nich historie ożyją. Że przestaną być zmurszałym reliktem przeszłości, a staną się opowieścią przemieniającą serca.

Andrzej Macura

zob. GN 22/2019
Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13976290

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu