2021-03-13
Biblista, judaista, profesor egzegezy Starego Testamentu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kardynał Gianfranco Ravasi jest autorem książki pt. "Siedem słów Jezusa na krzyżu". We wstępie zdradza czytelnikowi: "Zacząłem pisać tę książkę w Wielki Piątek 30 marca 2018 roku (...). Jezus na krzyżu przekazuje niejako swój duchowy testament, bardziej powściągliwy w słowach, ale mający moc równą najobszerniejszej mowie z Ostatniej Wieczerzy przekazanej przez czwartą Ewangelię (J 13-17). (...) Wokół męki i śmierci Jezusa narosła dziś imponująca bibliografia. (...) Wejdziemy na Kalwarię, aby usłyszeć ostatnie słowa Jezusa, które raz szepcze, a raz krzyczy (...) będzie to podkreślenie realizmu ukrzyżowania, który dla Ewangelii jest wyraźnym dowodem Wcielenia: Chrystus przechodzi przez własne terytorium człowieka, przez terytorium kresu, śmierci,skończoności, stając się bratem wszystkich kobiet i mężczyzn".
Ciężar słów Jezusa jest tak wielki, że przez wieki były przedmiotem refleksji teologicznej i duchowej, a także źródłem inspiracji literackich i muzycznych. Kardynał Ravasi rekonstruuje wydarzenia prowadzące do śmierci Jezusa, przypomina wydarzenia historyczne, łączy różne głosy od starożytnych po współczesne, tworzy bogatą medytację, a w niej przeplata odniesienia biblijne z erudycyjnymi nawiązaniami literackimi i artystycznymi.
Wybieram niektóre punkty ze spisu treści, aby przybliżyć tę ważną dla mnie książkę:I. MIĘDZY CZWARTKIEM A PIĄTKIEM: PRZEDDZIEŃ
Nosi się go na szyi, stał się również pektorałem biskupów, ale jest także architektonicznym modułem planimetrycznym(...) Przyjmuje wiele kształtów: litery T, krzyż przecinający się (...) , krzyż maltański (...), lotaryński lub papieski z podwójną poprzeczną belką(...), słowiański z kolejnym skośnym ramieniem na znak wniebowstąpienia Chrystusa (...), jest chrześcijańskim znakiem, który rzucił swój cień na dwa minione tysiąclecia" (...).
Siedem krótkich słów, które płyną z ust umierającego na krzyżu Jezusa - to wyzwanie dla naszej wielkopostnej medytacji. Bez głębszej refleksji na nimi nie wejdziemy w radość paschalną. Oto słowa klucze otwierające paschalne bramy - przyjedźmy przez nie z naszym PANEM i ZBAWICIELEM - Zwycięskim i Zmartwychwstałym!