Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Stawać się bliźnim [2021]

2021-11-02

News
Carlo Maria Martini, Farsi prossimo (Opere, vol. 6), Bompiani 2021.

Szósty tom Opera omnia Carlo Maria kard. Martiniego zbiera kolejną setki wystąpień (wykładów, homilii, głosów w dyskusji...), które są świadectwem jego aktywności na polu charytatywnym. Farsi prossimo cosi... (Być bliźnim) - to tytuł ósmego list pasterskiego dla rodzin z 1986 r., który wieńczył wielki Kongres nt. posługi miłości w archidiecezji mediolańskiej.

Opere to zakrojony na szeroką skalę projekt (20 tomów) przybliżający spuściznę duchową jednego z największych osobowości przełomu XX i XXI w.

Kard. Carlo Maria Martini dobrze znał ryzyko nadużywania słowa "miłość". "Stylem miłości - pisał - nie dającym się z niczym pomylić jest styl, którego Jezus nauczał nas w przypowieści o dobrym Samarytaninie (Łk 10): kochać każdego człowieka bezinteresowną i nieskończoną miłością Boga; przyjąć każdego człowieka, dlatego, że jest człowiekiem; stać się bliźnim dla każdego, nie przywiązując wagi do różnić kulturowych, rasowych, intelektualnych czy religijnych; odgadywać pragnienia innych; odkrywać wciąż nowe potrzeby drugich, o których jeszcze nawet oni sami nie myśleli; szczególnie wybierać tych najbardziej odrzuconych; uznać godność i wartość tego, kto ma mniej tytułów i zdolności”. To jest wezwanie dla świadectwa chrześcijan, mężczyzn i kobiet, gotowych stawać się bliźnim dla każdego - kochać na wzór samego Boga.

Tom Farsi prossimo zbiera wystąpienia i dokumenty kard. Martiniego na temat miłości, a zwłaszcza miłości Boga i bliźniego z różnych okresów jego posługi duszpasterskiej. Słowo wstępne napisał kard. Luis Antonio Tagle, wprowadzenie ks. Giacomo Costa, a całość zredagował Paolo Foglizzo.

JK

Inne tomy: Opera omnia
Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11220666

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu