Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Formacja duchowa chrześcijanina wg Martiniego [2021]

2022-03-21

News

Seweryn Wąsik SJ, Formacja duchowa chrześcijanina w rekolekcjach kardynała Carla Marii Martiniego, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum 2021, ss. 566.


Książka Seweryna Wąsika SJ Formacja duchowa chrześcijanina w rekolekcjach Kardynała Carlo Marii Martiniego - to oryginalna praca, ukazująca fenomen ćwiczeń duchowych i medytacji w rytmie lectio divina proponowanych przez Arcybiskupa Mediolanu (+2012) - promotora biblijnej odnowy rekolekcji ignacjańskich ("podręcznik formacji") - poprawiona i uzupełniona praca doktorska obroniona na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie (2019)


Od Redakcji

zob. Ignatianum-WAM

Publikacja ks. Seweryna Wąsika SJ Formacja duchowa chrześcijanina w rekolekcjach kardynała Carla Marii Martiniego jest imponującą próbą całościowego ujęcia bogatego dorobku pisarskiego jednego z wybitniejszych współczesnych egzegetów, jezuity, rektora Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, arcybiskupa Mediolanu, kardynała Carla Marii Martiniego (1927–2012).

Jest to niewątpliwie gruntowne studium procesu formacji duchowej chrześcijanina w aspekcie rekolekcji ignacjańskich ubogaconych metodą lectio divina, jaki ujawnia się z pism kard. Martiniego. Obszerne analizy tekstów kard. Martiniego w kontekście całej tradycji duchowej chrześcijaństwa pozwoliły autorowi ukazać bogactwo jego myśli i bardzo konkretną wizję duchowości chrześcijanina skoncentrowanej na przeżywaniu rekolekcji ignacjańskich wzbogaconych metodą rozważania Biblii, nazywaną lectio divina.

ks. prof. dr hab. Jan Machniak

Przedmiotem książki jest ukazanie wkładu kardynała Carla Marii Martiniego w posoborową odnowę Kościoła. Kard. Martini opracował i praktykował formację duchową, która może być skierowana do każdego chrześcijanina. Dokonał szczęśliwego połączenia słowa Bożego z duchowością ignacjańską. Z jednej strony wprowadzał w rekolekcje dziedzictwo modlitwy opartej na słowie Bożym, z drugiej wykorzystał sprawdzone przez niespełna pięć wieków intuicje duchowe św. Ignacego, zaczerpnięte z książeczki Ćwiczeń duchownych (1548). Połączenie tych dwóch komponentów zadecydowało o popularności i efektywności formacji duchowej proponowanej w jego rekolekcjach.

Jest jest to publikacja nowatorska, zarówno w wymiarze ogólnokościelnym, jak i w kontekście polskiej refleksji teologicznej. Dowodzi niewątpliwie o niezwykłej erudycji autora, wyrażającej się w doskonałej znajomości literatury źródłowej i przedmiotowej oraz wysokiej dyspozycji intelektualnej w tworzeniu syntezy naukowej i teologicznej. To praca poparta również dużym doświadczeniem w dawaniu rekolekcji ignacjańskich. Dzięki szczegółowej analizie obszernego materiału źródłowego autor w sposób prawdziwie analityczno-syntetyczny stworzył dzieło imponujące.

ks. prof. dr hab. Marek Sokołowski SJ


Ks. dr Seweryn Wąsik SJ (ur. 1973) – rekolekcjonista, kierownik duchowy, promotor duchowości ignacjańskiej, dziennikarz watykański („L’Osservatore Romano”, Radio Watykańskie), pedagog i wychowawca młodzieży. Absolwent filozofii na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Obecnie dyrektor domu rekolekcyjnego w Czechowicach-Dziedzicach i dający kursy Ćwiczeń duchownych według metody św. Ignacego Loyoli oraz kard. Carla Marii Martiniego. Autor serii formacyjnej „Elementarz ignacjański”.

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11235072

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu