Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Droga ludu Bożego [2023]

2023-10-27

News
Carlo Maria Martini, ​Il cammino di un popolo. Lettere pastorali e programmatiche (Opere, vol. 8), Bompiani, Firenze - Milano 2023, p. 1360.


W ósmym tomie Opera omnia zebrano i uporządkowano chronologicznie ponad pięćdziesiąt dokumentów, które wytyczyły drogę ludu w tym intensywnym okresie posługi pastoralnej kard. Martiniego (1980-2002). W ciągu dwudziestu dwóch lat napisał on 23 listy duszpasterskie, a także wiele listów motywacyjnych i towarzyszących istotnym wydarzeniom i inicjatywom, które miały miejsce w tym okresie.

"Czytając je ponownie, dostrzegam, że w gruncie rzeczy wszystkie te listy znajdują się już w Wymiarze kontemplacyjnym życia [1980]. Wymiar kontemplacyjny zawiera Słowo, zmierza do Eucharystii, misji, miłości. Niezwykle ważny jest zatem korzeń kontemplacyjny i być może jest to dar, który chciałbym pozostawić jako dziedzictwo tych ponad dwudziestu dwóch lat posługi biskupiej: wymiar kontemplacyjny i Słowo Boże. Słowo nie samo, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby rozbrzmiewać w rozproszonym otoczeniu, ale Słowo słuchane z czcią, w milczeniu, z sercem oczekującym. Tutaj jest wszystko: działalność, Eucharystia, miłość, zwycięstwo nad złem, bardziej sprawiedliwe społeczeństwo” - w ten sposób Martini wyjaśniał wiernym w parafii Besozzo 28 lutego 2002 r. znaczenie tej długiej drogi duszpasterskiej diecezji ambrozjańskiej, kilka miesięcy przed zakończeniem swojej posługi biskupiej w Mediolanie latem 2002 r.

Cenna książka i wyjątkowy dokument historyczny, podzielony na dwa tomy, z których pierwszy to ten papierowy. W drugim tomie dostępnedla wszystkich także teksty dokumentów w wersji cyfrowej na stronie internetowej: zob. https://www. bompiani. it/catalogo/.


Inne tomy: Opera omnia
Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14011781

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu