Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

List do Galatów - Biblia Impulsy [2023]

2024-01-04

News
Andrzej Posadzy, List do Galatów. Wstęp, przekład z oryginału. komentarz, Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2023 (Biblia Impulsy. Nowy Testament t. IX), s. 268.


Od Redakcji

Dziewiąty tom Biblii Impulsy to List do Galatów w przekładzie ks. Andrzeja Posadzego, z jego wstępem i komentarzem. Określenie „Galacja” wywodzi się od nazwy plemion celtyckich i galijskich, które na początku III w. przed Chrystusem (ok. 278/277 r.) osiedliły się w centrum Azji Mniejszej, w okolicach Ancyry (dzisiejsza Ankara), Tavium i Pesinunte. Pomimo klęski, jaką ponieśli w wojnie z Cesarstwem Rzymskim (189 r. przed Chrystusem), Galacjanie cieszyli się sporą niezależnością i autonomią. Przez długi czas zachowywali ojczysty język celtycki oraz własne tradycje i zwyczaje.

Adresatami listu są poganie nawróceni na wiarę chrześcijańską. Jak czytamy we wstępie: „Galacjanie po nawróceniu i przyjęciu chrztu przez pewien czas pozostawali wierni nauczaniu Pawła, potem jednak dali posłuch jakimś bliżej nieokreślonym misjonarzom. (…) List do Galatów nie jest czysto teologicznym traktatem i nie prezentuje systematycznej struktury. Tematyka, którą porusza, jest zasadnicza i jednoznaczna: Tora czy wolność? Posłuszeństwo Prawu czy też posłuszeństwo wierze? Uczynki według Prawa czy chrześcijańska wolność? Usprawiedliwienie przez wiarę czy przez uczynki wynikające z Prawa?”.

zob. Biblia Impulsy

Pozostałe tematy
Aktualności

Wracaj do domu - Festiwal Życia 2024

Zapraszamy 8 - 14 lipca 2024 do Kokotka k. Lublińca (diecezja gliwicka) na Festiwal Życia. Hasło: "Wracaj do domu!". Domem jest wiara - życie w prawdzie - wspólnota - Kościół młodych. W Biblii dom oznacza rodzinę (Łk 1,69; 1 Kor 3,9; 1 Tm 3,15). Sprawdź i przyjdź! Festiwal Życia.

więcej

Właściwe rozumienie religijności

Nowy dokument Komisji Nauki Wiary KEP "O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności" wyjaśnia czym jest zdrowa religijność i wskazuje przyczyny, które ją wykrzywiają (różne oblicza bałwochwalstwa); zob. KEP; GN25/24; Bałwochwalstwo.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 15339858

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu