Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Nie bój się Biblii [2012]

2013-06-01

News

Anzelm Grün OSB, Nie bój się Biblii, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012, s. 208.

Kościół w trwającym Roku Wiary zachęcają wszystkich wiernych do lektury Pisma Świętego. Niestety są osoby, które boją się otworzyć Biblię i ją czytać. Naprzeciw wychodzi im benedyktyn z opactwa Münsterschwarzach, autor licznych cieszących się powodzeniem na całym świecie publikacji z zakresu duchowości, o. Anzelm Grün. W swojej książce udziela praktycznych rad jak rozpocząć lekturę Pisma Świętego, czym w ogóle jest Biblia. W wielkim skrócie omawia też poszczególne księgi Starego i Nowego Testamentu.

Na początku autor kieruje do wszystkich zaproszenie, by podjąć lekturę Świętej Księgi. Pismo Święte to dzieło teandryczne, czyli wspólne – Boga i człowieka, zawierające w sobie Słowo Boga i człowieka. Głównym celem lektury jest przybliżenie się do Boga oraz zrozumienie swojego życia. Biblia ma być dla nas swoistą matrycą. O. Anzelm opisuje także, bliską nam, metodę lectio divina. Choć poświęca jej zaledwie kilkanaście zdań, to mogą okazać się niezwykle przydatne. Na kolejnych stronach autor udziela szeregu praktycznych informacji (nt. skrótów biblijnych). Opowiada się za wspólnotowym i indywidualnym czytaniu Biblii. Proponuje rozpocząć lekturę od Ewangelii św. Marka. Zachęca byśmy wyobrażali siebie, nasze zachowania i refleksje tak, jakbyśmy sami brali udział w opisanych wydarzeniach. Zauważa, że w lekturze Biblii liczy się nie tyle powiększenie wiedzy, co refleksja i odnalezienie w niej Boga. Kładzie nacisk na dzielenie się przeczytanym słowem we wspólnocie. O. Grün umiejętnie przemyca także fachowe informacje z zakresu pracy z Pismem Świętym, pisze o rodzajach interpretacji, skupiając się na egzegezie i hermeneutyce.

Tekst jest przerywany pytaniami, które mają skłonić do refleksji, np.: Jakie są wasze ulubione cytaty biblijne? Jakie uczucia wywołują, gdy do nich wracamy? Jakie teksty biblijne nas złoszczą? Dlaczego ta złość wzbiera? Co irytujące nas fragmenty mogłyby w was zmienić?

Później o. Grün dokonuje praktycznego wprowadzenia do poszczególnych ksiąg biblijnych. W części zatytułowanej „Dzieje przymierza z Bogiem” opisuje głównie księgi historyczne, a kluczem podziału stają się postacie biblijne: Abraham, Józef, Estera i inni. W „Mądrości życiowej” wprowadza do ksiąg dydaktycznych i psalmów, a w „Prorokach” opisuje zwięźle księgi prorockie. Gdy chodzi o księgi Nowego Testamentu: rozpoczyna od historii Jezusa na podstawie Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Następnie proponuje lekturę listów św. Pawła, kończąc na Apokalipsie. Obok streszczenia ksiąg, zamieszcza także wybrany fragment do osobistej lektury.

Książka napisania jest bardzo prostym językiem, stąd może być przeznaczona dla każdego. Podział na krótkie rozdziały ułatwia czytanie, a zwięzłe wprowadzenia ułatwiają lekturę poszczególnych rozdziałów.

Paweł Chyla

 

Od wydawcy

Czytanie Biblii wcale nie jest nudnym i mozolnym zajęciem, jeśli widzimy w niej samych siebie, a nie tylko opowieści z zamierzchłych czasów. Pismo Święte to zwierciadło, w którym widać piękno, ale także skazy i obrzmienia ludzkiej duszy. Dlatego często budzi w czytelnikach skrajne emocje: od radości i wzruszenie po złość i opór. By nie zagubić się w tym świecie, potrzebujemy odpowiedniego kompasu. O. Anzelm Grün OSB pokazuje, jak czytać Biblię, aby nas uzdrawiała, pocieszała w chwilach zamętu, niestabilności i ciemności, by wskazywała drogę, gdy nie wiadomo, w którą stronę pójść. Bo tak naprawdę Słowo Boże zaprasza każdego człowieka do życzliwego spojrzenia na siebie i zaprzyjaźnienia się z sobą samym.

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11220578

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu