Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Księga Proroka Ezechiela - komentarz egzegetyczno-teologiczny [2005-2013]

2013-10-11

News
* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 1-10, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2005, s. 244

* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 11-20, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2009, s. 244

* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 21-30, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2013, s. 338


Wśród wielu biblijnych pozycji, które ukazały się w serii Opolska Biblioteka Teologiczna na szczególną uwagę zasługuje komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Dotychczas ukazały się trzy tomy: w 2005 r. tom I (OBT 77), w 2009 r. tom II (OBT 111) oraz w 2013 r. tom III (OBT 130). Każdy z tomów obejmuje 10 rozdziałów.

Struktura każdego tomu jest identyczna. Autor wyjaśnia rozdział po rozdziale, werset po wersecie, a kolejne części poprzedza wstępny komentarz, wprowadzają w treść całego rozdziału, jego okoliczności i najważniejsze wydarzenia w nim zawarte. Każdy kolejny fragment inicjuje werset hebrajski, co wyróżnia go spośród innych komentarzy i pozwala sięgnąć po tekst oryginalny bez szukania go w innych tego typu opracowaniach. Autor ukazuje również różnice w odniesieniu do Septuaginty, tłumaczy na język polski dany werset. Następnie dochodzimy do właściwego komentarza, niezwykle szerokiego i bogatego. Opisane są odniesienia do poprzedzających fragmentów i innych miejsc w Piśmie Świętym (kontekst historyczno-literacki). Poruszane są kwestie językowe, stylistyczne i literackie. Przy okazji poszczególnych fragmentów, autor omawia kulturę, tradycje i zwyczaje ówczesnych czasów, co pozwala na lepsze zrozumienie tekstu. Komentarz daje szerokie spojrzenie egzegetyczno-teologiczne.

Wydaje się, że omawiany komentarz można określić jako „Opus Vitae” autora. Opus na najwyższym poziomie naukowym i literackim, pisanym przez dużo O. Z ufnością czekamy na kolejne tomy.

O. Andrzej Sebastian Jasiński jest franciszkaninem, profesorem zwyczajnym, doktorem habilitowanym biblistyki. Jest kierownikiem katedry egzegezy Starego Testamentu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi również wykłady w Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Jest członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, doświadczonym przewodnikiem po Ziemi Świętej.

Paweł Chyla
Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13984301

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu