Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Z rodziną na drodze krzyżowej [2014]

2014-03-05

News

Z rodziną na drodze krzyżowej. Rozważania drogi krzyżowej, Wydawnictwo i Drukarnia Świętego Krzyża, Opole 2014, s. 96.

Klerycy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu przygotowali rozważania dróg krzyżowych pod tytułem: Z rodziną na drodze krzyżowej. W związku z trwającym w metropolii górnośląskiej Rokiem Rodziny rozważania bardzo często dotykają tematu rodziny. Ich atutem jest zwięzłość i oryginalne spojrzenie. Wśród kilkunastu kompletów rozważań, znajdują się te przeznaczone dla ogółu wiernych, jak również dla młodzieży, rodzin, rozeznających powołanie, kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania i innych grup stanowych. Polecamy i zachęcamy do wspólnego rozważania Męki Pańskiej.


Ze wstępu

Nasze życie przebiega pewną wyznaczoną drogą. Wyznaczył ją dla każdego z nas sam Bóg. Przez zdecydowaną większość naszego życia, kroczymy tą drogą nie sami, lecz w gronie rodziny. Pierwsze i kolejne kroki czynimy pod troskliwym okiem naszych rodziców. W pewnym momencie, jak to mówimy, wyfruwamy z rodzinnego gniazda i rozpoczynamy nową drogę życia. Jej początek stanowi sakrament małżeństwa lub kapłaństwa. Nie możemy zapominać o życiu konsekrowanym oraz życiu samemu. Niezależnie od tego, jaka będzie ta nowa droga życia, to zawsze będzie ona związana z rodziną. Zewsząd otaczają nas rodziny i my same je tworzymy.

Bł. Jan Paweł II, papież rodziny jak zwykliśmy o nim mówić, wielokrotnie w homiliach, a także w liście do rodzin Gratissimam Sane z 1994 roku wyrażał Boże pragnienie, by rodzina była Bogiem silna. I chociaż minęło 20 lat od publikacji tego listu, a świat bardzo się zmienił, to prośba ta wciąż jest aktualna. Może nawet jest jeszcze bardziej aktualna dziś, gdy rodziny przeżywają tak liczne kryzysy i bolączki: trudne warunki materialne i finansowe, niski poziom dzietności, brak rodzinnego świętowania Dnia Pańskiego, słaba praktyka modlitewna, wzrastająca liczba rozpadających się małżeństwa, niechętne zawieranie sakramentu małżeństwa, życia „na próbę”. (por. List pasterski biskupów diecezjalnych metropolii górnośląskiej ogłaszający Rok Rodziny w metropolii, nr 1).

Co trzeba zatem zrobić, aby rodzina była Bogiem silna? „Trzeba, ażeby modlitwa stała się dominantą Roku Rodziny: modlitwa rodziny, modlitwa za rodziny, modlitwa z rodzinami. […] Modlitwa służy ugruntowaniu duchowej spoistości rodziny, przyczyniając się do tego, że rodzina staje się silna Bogiem. (por. List do rodzin Gratissimam Sane nr 4).

Wśród wielu tradycyjnych nabożeństw i form modlitwy są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Trzeba nam wciąż na nowo, podążać z Jezusem Drogą Krzyżową. Potrzeba nam wpatrywać się w Chrystusa i brać przykład, jaki nam pozostawił. Chcąc pomóc rodzinom i duszpasterzom w przeżywaniu nabożeństw Drogi Krzyżowej, przygotowaliśmy rozważania […]. Niech wszystkim nam przyświeca jedna intencja, którą niech będzie modlitwa za nasze rodziny. Powierzając Bogu nasze rodziny, pamiętajmy w modlitwach o naszej rodzinie seminaryjnej.


Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089921

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu