Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Historia Marii / Marie Heurtin (2014)Film to opowieść o czternastoletniej, głuchoniemej Marie Heurtin żyjącej u schyłku XIX wieku we Francji. Świat poznał jej historię dzięki profesorowi Louisowi Arnould, który przedstawił jej przypadek w książce Uwięzione dusze.
Marie uważana jest za niepełnosprawną umysłowo, nie potrafi komunikować się ze światem, na wszelkie próby kontaktu reaguje agresją, nie pozwala się przebrać, umyć. Gdy ma czternaście lat w jej życiu pojawie się siostra Marguerite, zakonnica z placówki dla niesłyszących dziewcząt prowadzonej przez siostry zakonne.
Od tego momentu jesteśmy świadkami wspaniałej i wzruszającej historii, niestrudzonej walki jaką toczy siostra Marguerite by wyciągnąć swoją podopieczną z jej zamkniętego świata. Wiele miesięcy zajmuje skruszenie muru jakim otoczyła się Marie, kolejne by zrozumiała, że za pomocą gestów można komunikować się ze światem. Kiedy to się udaje, ukazuje się dusza, która wcześniej była uwięziona, dosłownie jak w tytule książki profesora Arnoulda. I kiedy wydawałoby się, że sukces został osiągnięty, przed siostrą Margueritą staje kolejne zadanie – musi przygotować Marie na swoją śmierć. Po raz kolejny pomóc swojej podopiecznej pokonać własne ograniczenia, opuścić strefę komfortu, pokonać bariery i wyjść do świata.
Dużym atutem filmu jest jego prostota. Nic nie jest przerysowane, począwszy od scenografii, na grze aktorskiej skończywszy. To pięknie opowiedziana historia, wspaniale zagrana przez dwie aktorki, które stworzyły wiarygodne role. Warto zwrócić uwagę, że rolę Marie zagrała niesłysząca, debiutująca przed kamerą Ariana Rivoire.
To film głęboko filozoficzny i jednocześnie religijny. Każdy z nas jest taką Marią zamkniętą w swoim świecie. Reagujemy lękiem lub agresją, gdy trzeba opuścić stworzoną przez nas strefę komfortu. A aby się „stawać” powinniśmy to robić na każdym etapie naszego życia. Marie z „dzikuski” staje się dojrzałą dziewczyną, zadającą poważne egzystencjalne pytania.
Ten film jest religijny nie dlatego, że jedną z głównych bohaterek jest zakonnica, ale dlatego, że Marie poznaje Boga dzięki siostrze Marguericie, ta z kolei nie poddaje się w swoim zadaniu, dzięki wierze właśnie.
W przeciwieństwie do filmów pokazujących ciemną stronę zgromadzeń zakonnych (Siostry Magdalenki; Tajemnica Filomeny), ten obraz pokazuje codzienną, trudną pracę zgromadzeń zakonnych wśród ludzi opuszczonych, potrzebujących pomocy.
Chętnie pokazałbym ten film młodzieży na przełomie szkoły podstawowej i średniej. Oni podobnie jak Marie mają skłonność do tego, by zamykać się w swoim świecie, reagować buntem a czasem agresją na to, co nowe.

Historia Marii [Marie Heurtin], reż., sc. Jean-Pierre Améris, obsada: Isabelle Carré (Siostra Marguerite), Ariana Rivoire (Marie Heurtin), Francja 2014, 95’.

oprac. Zdzisław Pytka

Opinie


+ film może być ciekawym pretekstem do rozmowy z uczniami klas 6-8 szkół podstawowych, szczególnie to tym jak reagujemy, gdy trzeba nam wyjść poza własny świat,
+ porusza problem niepełnosprawności, inności

- kompozycja filmu raczej nie pozwala na oglądanie go fragmentami, 
- może okazać się zbyt nużący dla młodzieży

Chciałbyś podzielić się swoją opinią o tym filmie?
Napisz na adres: mlis(at)uni.opole.pl
Pozostałe tematy
Aktualności

Księga Lamentacji - Nowy Komentarz Biblijny

Księga Lamentacji jest mało znana i rzadko komentowana. Nie jest jednolitym dziełem, zbudowanym według wyraźnego schematu. Choć starożytna tradycja wiązała Lamentacje z prorokiem Jeremiaszem (2Krn 35,25),  to dzisiaj raczej nie ma wątpliwości, że jest dziełem anonimowego autora, napisanym w VI w. przed Chr. Otrzymujemy pierwszą część komentarza Lamentacji ks. dr hab. Cezarego Korca, prof. US.

więcej

Dziękujemy - zapraszamy!

Dziękujemy za 7 mln odwiedzin na naszej stronie. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i sympatyków Szkoły Słowa Bożego! Redakcja.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 7124848

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu