Wyszukiwarka:
Aktualności

Orszak Trzech Króli znów rusza!

2017-01-01

News
W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) w wielu miejscach Polski organizatorzy popularnej i wciąż rozwijającej się inicjatywy pragną dzielić się radością z Narodzenia Pana, wspólnie śpiewając kolędy oraz wędrując w Orszakach Trzech Króli. Polecamy spotkania, np. Gliwice - Rynek, poniżej plan. Jk

Plan Orszaku w Gliwicach

Trzy grupy, symbolizujące trzy kontynenty – Azję, Afrykę oraz Europę, wyruszą 6 stycznia 14:00 z trzech różnych miejsc. Każda z grup będzie miała swój dominujący kolor i będzie prowadzona przez jednego Króla. W orszaku wyruszającym spod kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) będzie dominował kolor żółty, w grupie startującej spod kościoła św. Michała Archanioła (ul. Krzywoustego 1) – czerwony, natomiast wśród wyruszających z ul. Barlickiego (MDK) będzie dominowała barwa niebieska. – Zachęcamy, by uczestnicy byli ubrani w stroje w tych kolorach. Wszystkie grupy spotkają się na gliwickim Rynku, gdzie pokłonią się Dzieciątku Jezus, leżącemu w stajence przy Ratuszu.

14:00 – 14:20 – Przybycie Orszaku na gliwicki Rynek
14:20 – 15:00 – Złożenie darów pod Szopką, wspólne kolędowanie,
15:00 – 16:00 – Spektakl "O jednym Utopcu, który nie lubił śniegu"

Wcale nie tak daleko stąd, wcale nie tak dawno temu, w pobliskiej rzece żył jeden Utopiec. Który, w przeciwieństwie do wszystkich stworzeń zamieszkujących śląską ziemię, nie lubił śniegu. Stawał na utopcowych uszach, by rozpuścić każdy płatek. W dodatku wciąż odrzucał zaproszenie od Barbórki, by uczestniczyć w domowej wieczerzy. Dlatego ta, wraz z dziećmi, przywołała trzy duszki – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czy straszkom uda się przekonać Utopca, by pokochał zimę, tak jak lato? Czy Wodnik wreszcie zrozumie, jak ważna jest rodzina i wspólne spędzanie czasu? I czy przekona się, że w chłodniejszych miesiącach, także może być ciepło?

Spektakl inspirowany jest utworami „Opowieść wigilijna” K. Dickensa, „Grinch: Świąt nie będzie” Dra Seussa oraz podaniami naszych babć. Aktorzy w przedstawieniu wykorzystują różne techniki teatralne – od żywego planu, po pacynki, elementy kuglarskie i musicalowe, żonglerkę i balet, przekazując w zabawny sposób istotne treści z morałem. „O jednym Utopcu, który nie lubił śniegu” to ciepłe, wesołe spotkanie w magicznym klimacie. Dzieci poznają śląskie legendy o odnalezieniu węgla oraz smutnej Meluzynie, przedstawienie ma także wydźwięk ekologiczny i muzyczny.

16:00 – 17:45 – Spektakl „Mark Drama:” w wykonaniu wspólnoty Alleluja.

Mark Drama to przedstawienie teatralne na podstawie Ewangelii Marka, jej wierna adaptacja. Aktorzy amatorzy grają bez kostiumów i rekwizytów. W trakcie przedstawienia odgrywane jest każde wydarzenie, które zapisał św. Marek i tak jak w Jego Ewangelii, akcja toczy się dynamicznie. Wstęp wolny, spektakl odbędzie się w Stacji Artystycznej Rynek.

Organizatorzy Orszaku 2017: Sekcja d/s Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Gliwickiej z ks. Arturem Sepioło, Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie GTW oraz Wspólnota Alleluja.

Pozostałe tematy
Aktualności

Niedziela Słowa Bożego 2020

Z inicjatywy Franciszka obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego (zob. List). Papież pragnie uczcić 50. rocznicę powstania Katolickiej Federacji Biblijnej oraz 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima. Niedziela ma wymiar ekumeniczny, gdyż jednoczy wszystkich chrześcijan wokół Słowa: To właśnie Bóg w Chrystusie pojednał świat ze sobą. On nie poczytał ludziom ich grzechów i w nas złożył słowo pojednania (2 Kor 5,19 BP).

więcej

Mystagogia Benedicti - Boże Narodzenie

Fundacja Benedyktynów z Biskupowa kontynuuje serię wydawniczą Mystagogia Benedicti jako wprowadzenie w Tajemnicę Roku Liturgicznego w nauczaniu Benedykta XVI. Trzeci tom, pod red. ks. dr Andrzeja Demitrowa, dotyczy Bożego Narodzenia (I cześć: od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia do Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi); rec. JK

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 5203869

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu