Wyszukiwarka:
Aktualności

Orszak Trzech Króli znów rusza!

2017-01-01

News
W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) w wielu miejscach Polski organizatorzy popularnej i wciąż rozwijającej się inicjatywy pragną dzielić się radością z Narodzenia Pana, wspólnie śpiewając kolędy oraz wędrując w Orszakach Trzech Króli. Polecamy spotkania, np. Gliwice - Rynek, poniżej plan. Jk

Plan Orszaku w Gliwicach

Trzy grupy, symbolizujące trzy kontynenty – Azję, Afrykę oraz Europę, wyruszą 6 stycznia 14:00 z trzech różnych miejsc. Każda z grup będzie miała swój dominujący kolor i będzie prowadzona przez jednego Króla. W orszaku wyruszającym spod kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) będzie dominował kolor żółty, w grupie startującej spod kościoła św. Michała Archanioła (ul. Krzywoustego 1) – czerwony, natomiast wśród wyruszających z ul. Barlickiego (MDK) będzie dominowała barwa niebieska. – Zachęcamy, by uczestnicy byli ubrani w stroje w tych kolorach. Wszystkie grupy spotkają się na gliwickim Rynku, gdzie pokłonią się Dzieciątku Jezus, leżącemu w stajence przy Ratuszu.

14:00 – 14:20 – Przybycie Orszaku na gliwicki Rynek
14:20 – 15:00 – Złożenie darów pod Szopką, wspólne kolędowanie,
15:00 – 16:00 – Spektakl "O jednym Utopcu, który nie lubił śniegu"

Wcale nie tak daleko stąd, wcale nie tak dawno temu, w pobliskiej rzece żył jeden Utopiec. Który, w przeciwieństwie do wszystkich stworzeń zamieszkujących śląską ziemię, nie lubił śniegu. Stawał na utopcowych uszach, by rozpuścić każdy płatek. W dodatku wciąż odrzucał zaproszenie od Barbórki, by uczestniczyć w domowej wieczerzy. Dlatego ta, wraz z dziećmi, przywołała trzy duszki – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czy straszkom uda się przekonać Utopca, by pokochał zimę, tak jak lato? Czy Wodnik wreszcie zrozumie, jak ważna jest rodzina i wspólne spędzanie czasu? I czy przekona się, że w chłodniejszych miesiącach, także może być ciepło?

Spektakl inspirowany jest utworami „Opowieść wigilijna” K. Dickensa, „Grinch: Świąt nie będzie” Dra Seussa oraz podaniami naszych babć. Aktorzy w przedstawieniu wykorzystują różne techniki teatralne – od żywego planu, po pacynki, elementy kuglarskie i musicalowe, żonglerkę i balet, przekazując w zabawny sposób istotne treści z morałem. „O jednym Utopcu, który nie lubił śniegu” to ciepłe, wesołe spotkanie w magicznym klimacie. Dzieci poznają śląskie legendy o odnalezieniu węgla oraz smutnej Meluzynie, przedstawienie ma także wydźwięk ekologiczny i muzyczny.

16:00 – 17:45 – Spektakl „Mark Drama:” w wykonaniu wspólnoty Alleluja.

Mark Drama to przedstawienie teatralne na podstawie Ewangelii Marka, jej wierna adaptacja. Aktorzy amatorzy grają bez kostiumów i rekwizytów. W trakcie przedstawienia odgrywane jest każde wydarzenie, które zapisał św. Marek i tak jak w Jego Ewangelii, akcja toczy się dynamicznie. Wstęp wolny, spektakl odbędzie się w Stacji Artystycznej Rynek.

Organizatorzy Orszaku 2017: Sekcja d/s Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Gliwickiej z ks. Arturem Sepioło, Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie GTW oraz Wspólnota Alleluja.

Pozostałe tematy
Aktualności

Dzieło Wspierania Powołań

Biskup Gliwicki w specjalnym komunikacie przestawił inicjatywę powołania Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań. "Najbardziej potrzebnym, a jednocześnie najprostszym sposobem towarzyszenia powołanym, jest nasza modlitwa, do której zachęcam gorąco wszystkich diecezjan" - przekonywał. Zapraszamy uczniów i sympatyków Szkoły Słowa do włączenia się w to dzieło; zob. poniżej

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza VII.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14274949

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu