Wyszukiwarka:
Aktualności

Eucharystia buduje Kościół

2023-12-03

News
Nowy cykl 2023/24 nosi tytuł Pociągnę wszystkich ku sobie (J 12,32). Kościół żyje, gdy zachowuje cztery cechy pierwszej wspólnoty: "Wszyscy postępowali zgodnie z nauką apostołów, żyli we wspólnocie braterskiej, łamali chleb i modlili się" (Dz 2,42). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. Zapraszamy do aktywnego udziału w Kongresie Eucharystycznym; zob. poniżej.


„Pociągnę wszystkich ku sobie” (J 12,32).

Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa.

W Eucharystii objawia się chwała Jezusa Chrystusa, którą ciągle otrzymuje od Ojca. To ON pozostał z nami w świecie, by pociągać wszystkich ludzi do Boga – ku życiu wiecznemu. Znakiem tej żywotności Kościoła jest Eucharystia. Ofiara eucharystyczna jest prawdziwym pokarmem „na życie wieczne”: „Bożym chlebem jest Ten, kto zstępuje z nieba i daje światu życie wieczne” (J 6,33; por. 6,51; Mk 14,24n). W Eucharystii Chrystus wypełnia w najdoskonalszy sposób swą obietnicę, że „będzie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Wciąż potrzeba więc odnowy świadomość eucharystyczną ludu Bożego. Stąd idea kongresów eucharystycznych, których celem jest umocnienie i zdynamizowanie więzi człowieka wierzącego z Chrystusem obecnym realnie w sakramencie Eucharystii. W Kościołach organizowane są kongresy międzynarodowe i lokalne, by ożywić wiarę i życie sakramentalne ludu Bożego. Wielokrotnie, a ostatnio św. Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia (2003) oraz liście Mane nobiscum Domine (2005), podejmował pogłębioną refleksję nad Eucharystią. Podobnie Benedykt XVI i Franciszek w encyklice Lumen fidei przekonują, że sakramentalna natura wiary ma swój najwyższy wyraz w Eucharystii: „W Eucharystii uczymy się dostrzegać głębię rzeczywistości. Chleb i wino przemieniają się w ciało i krew Chrystusa, który uobecnia się w swej paschalnej drodze do Ojca: ten dynamizm wprowadza nas z ciałem i duszą w dążenie całego stworzenia ku swej pełni w Bogu” (LF 44).

Misterium fidei! – „Tajemnica wiary!”. Kiedy kapłan podczas liturgii eucharystycznej wypowiada lub śpiewa te słowa, wierni odpowiadają: „Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Diecezja gliwicka – z inspiracji nowego biskupa Sławomira Odera – pragnie włączyć się w tę misję ewangelizacyjną wraz ze swoimi kapłanami. Dlatego nasza propozycja całorocznej lectio divina nad biblijnymi źródłami tajemnicy Eucharystii w życiu Kościoła. „Eucharystia buduje Kościół” (por. EdE 21-25); buduje i jednoczy parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia lokalne. Cotygodniowa medytacja biblijna pragnie pogłębić świadomość eucharystyczną wiernych całej diecezji i szukać odpowiedzi na pytania: Jakie miejsce i jaką rolę odgrywa „łamanie chleba” w życiu Kościoła gliwickiego? W jaki sposób katolicy sprawiają, że niedziela staje się Dniem Pańskim? Co to znaczy, że Kościół jest Ciałem Chrystusa, a w Eucharystii przyjmujemy Jezusa jako „chleb żywy, który stąpił z nieba” (J 6,51)? W jaki sposób Chrystus jest obecny podczas celebrowania Eucharystii? Dlaczego liturgia eucharystyczna jest priorytetem w życiu Kościoła i każdego wierzącego z osobna? Czy rzeczywiście Eucharystia jest sakramentem, który „pociąga/przyciąga” wszystkich ku Bogu?

Św. Ignacy Antiocheński uczył: „W Eucharystii łamiemy jeden chleb, który jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie” (KKKK 294).

W nowej edycji rozważania w rymie lectio divina przygotowuje dwunastu kapłanów diecezji gliwickiej. To nasza odpowiedź na zaproszenie Biskupa gliwickiego oraz wprowadzenie w modlitwę o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło szafarzy Bożych tajemnic oraz realizowany był testament Dziejów Apostolskich: "Codziennie jednomyślnie gromadzili się w świątyni. Łamali chleb [po domach], a pokarm przyjmowali z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a wszyscy ludzie odnosili się do nich życzliwie. Pan zaś codziennie pomnażał liczbę tych, którzy mieli być zbawieni" (Dz 2,46-47).

ks. Jan Kochel

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14094537

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu