Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Ziemia Maryi / Mary’s Land



Mary’s Land jest filmem szczególnym: jego główną, chociaż nie pierwszoplanową, bohaterką jest Maryja, Matka Jezusa. Film składa się z trzech wyraźnie odrębnych, lecz składających się na wyraźną całość części. Jego prolog, utrzymany w stylu filmów sensacyjnych, wyraźnie nawiązuje do cyklu filmów o agencie 007 (a muzyką do Mission Impossible) – Juan Manuel Cotelo (będący równocześnie reżyserem filmu) otrzymuje od Szefowej, przypominającej słynną M z przygód Bonda, zadanie przeprowadzenia śledztwa i znalezienia tych, którzy rozmawiali z Matką, ważną, jak się zdaje, dla tajemniczej organizacji, jaką jest Kościół.

Sensacyjne wprowadzenie ustępuje filmowi biblijnemu - opowieść o stworzeniu człowieka ukazuje antropomorficznego Boga, młodego mężczyznę, lepiącego z gliny niemowlę, które ożywia wkładając do wody. U boku Boga dorasta dwoje dzieci, rozmawiają z Nim jak z tatą, który kocha ich nade wszystko. W tym z pozoru idealnym świecie czai się jednak zazdrosne zło, Lucyfer, któremu udaje się doprowadzić ludzi do nieposłuszeństwa. Po zjedzeniu podanego przez kusiciela owocu uciekają zawstydzeni i nadzy. Bóg nie poddaje się jednak: chce, by Jego dzieci kochały Go, a nie tylko były Mu posłuszne. Film w skrócie przypomina najważniejsze wydarzenia Ewangelii, narodziny Jezusa, Jego nauczanie, odrzucenie i skazanie na śmierć. Na krzyżu wypowiada słowa skierowane do Jana „to Matka twoja”. Ta rozbudowana biblijna sekwencja przeplatana jest z rozmową Juana Manuela z Szefową – na stwierdzenie, że to straszny finał ona odpowiada, że to dopiero początek!

Na dokumentalną część filmu składa się seria spotkań Juana Manuela, który przedstawia się jako „adwokat diabła”. Pierwszą osobą, z którą rozmawia, jest John Rick Miller, który realizuje swą misję dla miłości Boga w świecie, a osobistą przemianę zawdzięcza żonie i doświadczeniu Medjugorie. Kolejne spotkanie ma miejsce w Kolumbii, a jego bohaterką jest Amada Rosa Perez, modelka, która nawróciła się i znalazła szczęście: dzięki modlitwie (różaniec nazywa batem na diabła), spowiedzi, doświadczeniu bliskości Maryi. Poruszające są kolejne spotkania – z Salvadorem Iñiguezem w Meksyku, który wyjaśnia, czy można kochać Boga, mieszkając w piekle – zajmuje się ubogimi, prostytutkami, chorymi. W Panamie ks. Francisco Verar opowiada o wiosce Maryi Królowej pokoju, gdzie schronienie i pomoc znajdują m.in. dzieci i kobiety. W Waszyngtonie dr John Bruchalski daje świadectwo o swoim nawróceniu – lekarza, który kiedyś przeprowadzał aborcje. Dziś wskazuje na miłosierdzie, na proste ewangeliczne środki, modlitwę i post, a przede wszystkim na miłość. Lekarz proponuje Juanowi Manuelowi kolejną osobę, którą warto spotkać, w której życiu za sprawą Maryi dokonała się przemiana: to Lola Falana, była gwiazda estrady. Mimo że należała do Kościoła episkopalnego, cierpiąc na stwardnienie rozsiane gorąco pragnęła zobaczyć Maryję: objawienie, o którym mówi, doprowadziło ją aż do Medjugorie. Z perspektywy swego cierpienia opowiada o eschatologii, krzyżu i miłości. Finał filmu prowadzi nas do Medjugorie: tam Juan Manuel rozmawia zarówno z trojgiem „widzących”, jak i z uzdrowioną Włoszką. On sam – „adwokat diabła” – daje się nareszcie przekonać!

Widzów mogą razić uproszczenia: chrześcijaństwo w wersji Szefowej wydaje się obce i niemal nieznane, zaś inscenizacja scen biblijnych jest naiwna, m.in. za sprawą antropomorfizacji Boga. Te zabiegi służą jednak precyzyjnemu celowi, realizowanemu w zasadniczej, dokumentalnej części filmu: chodzi o wyraźne przypomnienie, że w relacji człowieka z Bogiem liczy się miłość. Ogromną wartością filmu, wyprodukowanego przez sanktuarium w Medjugorie (i będącego poniekąd jego reklamą), są świadectwa osób, z którymi rozmawia reżyser, będący narratorem filmu: dotyka ludzkich dramatów, nie skrywa największych nawet grzechów po to, by przypomnieć ogrom Bożego Miłosierdzia, umożliwiającego nawrócenie. A jego narzędziem staje się Maryja.

Ziemia Maryi (Mary’s Land), reż. Juan Manuel Cotelo, sc. Juan Manuel Cotelo, Alexis Martínez, Hiszpania, 2013, 116’

-> Księga Rodzaju, Ewangelie

ks. Marek Lis

Opinie


+ Niebanalne portrety osób, dzielących się doświadczeniem wiary
+ Film złożony z wyraźnie oddzielonych segmentów, co ułatwia korzystanie z filmu na katechezie
- Wątpliwej jakości sensacyjne wprowadzenie
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092539

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu