Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Ziemia Maryi / Mary’s LandMary’s Land jest filmem szczególnym: jego główną, chociaż nie pierwszoplanową, bohaterką jest Maryja, Matka Jezusa. Film składa się z trzech wyraźnie odrębnych, lecz składających się na wyraźną całość części. Jego prolog, utrzymany w stylu filmów sensacyjnych, wyraźnie nawiązuje do cyklu filmów o agencie 007 (a muzyką do Mission Impossible) – Juan Manuel Cotelo (będący równocześnie reżyserem filmu) otrzymuje od Szefowej, przypominającej słynną M z przygód Bonda, zadanie przeprowadzenia śledztwa i znalezienia tych, którzy rozmawiali z Matką, ważną, jak się zdaje, dla tajemniczej organizacji, jaką jest Kościół.

Sensacyjne wprowadzenie ustępuje filmowi biblijnemu - opowieść o stworzeniu człowieka ukazuje antropomorficznego Boga, młodego mężczyznę, lepiącego z gliny niemowlę, które ożywia wkładając do wody. U boku Boga dorasta dwoje dzieci, rozmawiają z Nim jak z tatą, który kocha ich nade wszystko. W tym z pozoru idealnym świecie czai się jednak zazdrosne zło, Lucyfer, któremu udaje się doprowadzić ludzi do nieposłuszeństwa. Po zjedzeniu podanego przez kusiciela owocu uciekają zawstydzeni i nadzy. Bóg nie poddaje się jednak: chce, by Jego dzieci kochały Go, a nie tylko były Mu posłuszne. Film w skrócie przypomina najważniejsze wydarzenia Ewangelii, narodziny Jezusa, Jego nauczanie, odrzucenie i skazanie na śmierć. Na krzyżu wypowiada słowa skierowane do Jana „to Matka twoja”. Ta rozbudowana biblijna sekwencja przeplatana jest z rozmową Juana Manuela z Szefową – na stwierdzenie, że to straszny finał ona odpowiada, że to dopiero początek!

Na dokumentalną część filmu składa się seria spotkań Juana Manuela, który przedstawia się jako „adwokat diabła”. Pierwszą osobą, z którą rozmawia, jest John Rick Miller, który realizuje swą misję dla miłości Boga w świecie, a osobistą przemianę zawdzięcza żonie i doświadczeniu Medjugorie. Kolejne spotkanie ma miejsce w Kolumbii, a jego bohaterką jest Amada Rosa Perez, modelka, która nawróciła się i znalazła szczęście: dzięki modlitwie (różaniec nazywa batem na diabła), spowiedzi, doświadczeniu bliskości Maryi. Poruszające są kolejne spotkania – z Salvadorem Iñiguezem w Meksyku, który wyjaśnia, czy można kochać Boga, mieszkając w piekle – zajmuje się ubogimi, prostytutkami, chorymi. W Panamie ks. Francisco Verar opowiada o wiosce Maryi Królowej pokoju, gdzie schronienie i pomoc znajdują m.in. dzieci i kobiety. W Waszyngtonie dr John Bruchalski daje świadectwo o swoim nawróceniu – lekarza, który kiedyś przeprowadzał aborcje. Dziś wskazuje na miłosierdzie, na proste ewangeliczne środki, modlitwę i post, a przede wszystkim na miłość. Lekarz proponuje Juanowi Manuelowi kolejną osobę, którą warto spotkać, w której życiu za sprawą Maryi dokonała się przemiana: to Lola Falana, była gwiazda estrady. Mimo że należała do Kościoła episkopalnego, cierpiąc na stwardnienie rozsiane gorąco pragnęła zobaczyć Maryję: objawienie, o którym mówi, doprowadziło ją aż do Medjugorie. Z perspektywy swego cierpienia opowiada o eschatologii, krzyżu i miłości. Finał filmu prowadzi nas do Medjugorie: tam Juan Manuel rozmawia zarówno z trojgiem „widzących”, jak i z uzdrowioną Włoszką. On sam – „adwokat diabła” – daje się nareszcie przekonać!

Widzów mogą razić uproszczenia: chrześcijaństwo w wersji Szefowej wydaje się obce i niemal nieznane, zaś inscenizacja scen biblijnych jest naiwna, m.in. za sprawą antropomorfizacji Boga. Te zabiegi służą jednak precyzyjnemu celowi, realizowanemu w zasadniczej, dokumentalnej części filmu: chodzi o wyraźne przypomnienie, że w relacji człowieka z Bogiem liczy się miłość. Ogromną wartością filmu, wyprodukowanego przez sanktuarium w Medjugorie (i będącego poniekąd jego reklamą), są świadectwa osób, z którymi rozmawia reżyser, będący narratorem filmu: dotyka ludzkich dramatów, nie skrywa największych nawet grzechów po to, by przypomnieć ogrom Bożego Miłosierdzia, umożliwiającego nawrócenie. A jego narzędziem staje się Maryja.

Ziemia Maryi (Mary’s Land), reż. Juan Manuel Cotelo, sc. Juan Manuel Cotelo, Alexis Martínez, Hiszpania, 2013, 116’

-> Księga Rodzaju, Ewangelie

ks. Marek Lis

Opinie


+ Niebanalne portrety osób, dzielących się doświadczeniem wiary
+ Film złożony z wyraźnie oddzielonych segmentów, co ułatwia korzystanie z filmu na katechezie
- Wątpliwej jakości sensacyjne wprowadzenie
Pozostałe tematy
Aktualności

Edukacja osób starszych

Ukazała się monografia Wprowadzenie do edukacji osób starszych. Edukacji osób w wieku senioralnym (geragogika) należy do jednej z subdyscyplin stosowanych (praktycznych) pedagogiki; zob. warto przeczytać/311

więcej

Bracia i siostry. Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie

Ukazał się piąty tom Opera omnia kard. C.M. Martiniego, który zbiera setki wystąpień i świadectw jego aktywności ekumenicznej. Teksty ułożone są wg klucza relacji z Żydami, różnymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz dialogu z różnymi religiami, zwłaszcza islamem i religiami orientalnymi; zob. opera

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 6283159

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu