Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Kamienie na szaniec

Film, który prowokuje.

Wolność, która kosztuje .

Wychowawca, który dyskutuje.

 

Obraz, który prowokuje do dyskusji.

R. Gliński „uwspółcześnił” wojenną młodzież. Czy za bardzo?

Ukazanie na bazie zachowań współczesnej młodzieży realiów, w jakich przyszło żyć młodzieży lat czterdziestych, wywołało burzę medialną. Pojawiło się wiele głosów krytycznych odnośnie lekceważenia historycznego tła wydarzeń z „Kamieni na szaniec”. Niektórzy nawet oskarżyli reżysera o zakłamywanie historii.

Stanowi to przyczynek do dyskusji jakie byłyby zachowania młodzieży w czasie wojennym. Skąd mieli siłę? W jakiej tradycji wyrastali? Jakimi kierowali się wartościami? Co dla nich znaczyło hasło: Bóg – honor – Ojczyzna?

A może zadać inne pytanie: jak młodzież czasów wojennych zachowywałaby się dzisiaj?

 

Wolność kosztuje – o tym jest ten film.

Nieważne kiedy i w jakich warunkach żyjemy. Każde pokolenie staje przed kosztowną rozgrywką o swoją tożsamość. Ile jest w stanie ofiarować Ojczyźnie młody Kowalski znad Wisły? Jeśli tylko dwa grosze, to Polska jest w niebezpieczeństwie.

Wychowawca towarzyszy młodym.

Nie może obrażać się na nich za to, że są właśnie tacy jacy są.

Wiele lamentów nad brakiem patriotycznych postaw zmusza do sięgnięcia po klasykę. Także tę wojenną. Reżyser ma prawo przedstawić swój obraz. Naszym zadaniem jest jego twórczość ocenić.

Młodym ludziom trzeba wytłumaczyć co w filmie przemilcza, dlaczego młodzi z „Kamieni” nie różnią się niczym od dzisiejszej młodzieży.

Jaki efekt reżyser chciał przez to osiągnąć. Co podpowiedzieć?

Mądry wychowawca dyskutuje. Obraz stanowi doskonałą do tej o patriotyzmie dyskusji okazję. Prowokuje i zmusza do refleksji.

ks. Artur Sepioło

* W materiałach dydaktycznych przygotowany został scenariusz lekcji religii i lekcji wychowawczej podejmujące temat patriotyzmu. Dołączono także prezentację i plakat z filmu; zob. http://ne.kuria.gliwice.pl/

fot. stopklatka.pl/

Pozostałe tematy
Aktualności

Dziękujemy - zapraszamy!

Dziękujemy za 6 mln odwiedzin na naszej stronie. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i sympatyków Szkoły Słowa Bożego! Redakcja.

więcej

Jak uporządkować życie?

Nowa książka kard. Martiniego - przewodnik (wprowadzenie) do ignacjańskich ćwiczeń duchowych. Jak uporządkować swoje życie? - to pytanie ważne dla każdego chrześcijanina. Warto pozwolić się poprowadzić doświadczonemu przewodnikowi i kierownikowi duchowemu; rec.  

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 6001575

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu