Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XXV Niedziela zwykła – 22.09.2013

2013-09-18

News
„Z motyką na słońce!”. Właśnie to znane powiedzenie przyszło mi do głowy w kontekście rozważanej dzisiaj przypowieści o nieuczciwym bądź obrotnym zarządcy. Jest ono – tak mi się wydaje – bardzo bliskie naszemu codziennemu życiu.



CZYTAJ!
Łk 16,1-13.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". Na to rządca rzekł sam do siebie: "Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu". Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?". Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korców pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości». Ja też wam powiadam: "Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro to wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».


ROZWAŻ!

Świat pełen zawirowań, szybkich zmian, nieustannego braku czasu. To rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć. Planujemy, wybiegamy myślami na przyszłość, niejednokrotnie zapominając o naszym tu i teraz. To doświadczenie dotyka wszystkich, bez względu na to kim się jest i jaką rolę społeczną odgrywa.

Boryka się z tym student, który już dziś wie, że w przyszłości może mieć problem ze znalezieniem pracy, ale nie może zaniedbywać nauki i mówić: „bo to i tak nic nie da”

W zagonionej rzeczywistości żyje ksiądz, który planuje wielkie akcje ewangelizacyjne, ma zamówioną scenę w środku miasta i sprowadzony najlepszy sprzęt nagłaśniający, ale zapomina, że od trzydziestu minut powinien siedzieć w konfesjonale.

Tego typu problemy nie omijają rodziców, którzy od świtu do nocy pracują, a wracając zmęczeni kładą się spać zapominając o tym, że ich dziecko potrzebuje choć odrobiny czułości i zainteresowania.

Zbyt łatwo polityk, który – czasem po trupach – pnąc się na wysokie stołki zapomina o najprostszych obietnicach wyborczych złożonych w czasie kampanii.

Ja sam nie jestem wolny od tego zabiegania. Zastanawiając się nad tym, co będę przeżywał w najbliższych miesiącach zapominam o podstawowych zadaniach, bez których – dziś zdaję sobie z tego sprawę – moje plany "spalą na panewce".

„Kto w drobnych rzeczach będzie wierny...” - tak mówi dziś do nas, do mnie i do Ciebie Pan! Mówi: „Zatrzymaj się!” Mówi tak, bo chce byśmy planując, marząc o przyszłości, nie oderwali się od ziemi. Małe, najprostsze rzeczy są fundamentem wielkich działań. A dom bez fundamentów rozpada się. Drobna rzecz decyduje o jakości całego przedsięwzięcia.

Nie możesz być dobrym rodzicem, jeśli będziesz tylko gonił za pieniądzem, a nie dostrzegasz dziecka, dla którego przecież to robisz!

Nie będziesz dobrym księdzem, jeżeli nie będziesz swoich „akcji duszpasterskich” zaczynał od adoracji i rozmowy z Panem!

Nie będziesz dobrym pracownikiem, jeśli dziś nie przyłożysz się do nauki!

Nie będziesz dobrym katolikiem, jeśli będziesz odpuszczał i wybiórczo traktował naukę Kościoła!

Nie będziesz dobrym człowiekiem w przyszłości, jeśli nie zadbasz o swoje zwyczajne, szare TU I TERAZ!

„Kto w drobnej rzeczy jest wierny...”. Chrześcijanin nie jest człowiekiem kompromisu! ("Obyś był zimy albo gorący!" Ap 3,15). Chrześcijanin nie idzie na ugodę z tym, co zagraża jego codziennemu uświęcaniu się.

Ecclesia militans – "Kościół walczący", czyli nie letni (nie-obojętny). Walczący w sprawach ducha, dobra, prawdy...; zaangażowany, współodpowiedzialny. Tak, taką właśnie winniśmy być wspólnotą.

Papież Franciszek wezwał w tych dniach wiernych, by byli aktywni w życiu społecznym i religijnym. Dodał nawet, że obywatele, zwłaszcza katolicy, nie mogą nie interesować się polityką i zachęcił wiernych do modlitwy za rządzących.

Być "Kościołem walczącym" ze złem, które odciąga nas od Boga. Walczącym z próżną ambicją, pychą, chęcią zysku i dojścia do celu po trupach. Walczącym z fałszywymi ambicjami, z owym słomianym zapałem - porywaniem się „z motyką na słońce”.

Pomoc do rozważanego Słowa:
  • Jak wykorzystuję talenty i czas dany mi przez Boga?
  • Jak wykonuję moje codzienne obowiązki?
  • Jaki jest mój szacunek dla pracy innych i swojej własnej?
  • Czy potrafię walczyć z pychą, niezdrową ambicją?


MÓDL SIĘ!

Prosimy Cię, Matko, która jesteś nadzieją milionów,
daj nam wszystkim żyć w wolności i prawdzie,
w wierności Tobie i Twojemu Synowi. Amen.


bł. ks. Jerzy Popiełuszko


ŻYJ SŁOWEM!

Postaraj się w tym tygodniu zwrócić większą uwagę na staranne wypełnianie swoich obowiązków. A jeśli przyjdzie pokusa i zniechęcenie wołaj: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”

Łukasz Waligóra

fot. www.dw.de

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093392

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu