Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielkanoc

Niedziela Wielkanocna - 19.04.2014 r.

2014-04-17

News
Każdy z nas ma nieco inne tempo pracy, odmienną szybkość reagowania na bodźce oraz specyficzny dynamizm rozwoju wiary. Różny bywa czas i sposób dotarcia do tych samych prawd. Czy na tej drodze możemy się wspierać?
 

CZYTAJ!

J 20,1-9

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych.

 

ROZWAŻ!

Patrząc na wiek apostołów Piotra i Jana można stwierdzić, że do grobu biegną dwa pokolenia uczniów.

Łatwo wyobrazić sobie tę scenę: biegnących obok siebie starszego, bardziej przysadzistego Piotra i młodego, smukłego Jana. Obaj pragną czym prędzej dotrzeć do grobu, aby przekonać się na własne oczy co się stało z ciałem Jezusa.

O starszym pokoleniu możemy powiedzieć, że jest bardziej doświadczone, a równocześnie wolniejsze i z konieczności porusza się „dostojniej”. Młodsze, nieprzerwanie biegnie szybko przed siebie, pragnąc natychmiast zdobyć pożądaną informację.

To powszechne doświadczenie: młodzi chcą wyprzedzać starszych, chcą być pierwsi, ciągle na bieżąco i ciągle na czele.

Gdy jednak Jan przybywa do grobu, czeka na Piotra. Daje pierwszeństwo doświadczeniu i autorytetowi. Piotr nie powstrzymywał Jana przed biegiem. Nie łajał go za zalety i cechy przynależne młodości.

To harmonijne współdziałanie pokoleń powinno być dla nas – Kościoła XXI wieku – wzorem. Młodzież musi mieć czas i przestrzeń na poszukiwanie i parcie do przodu. Doświadczenie winno nieść mądrość i wprowadzać młodych w trudne sytuacje, które należy rozwiązać.

Jan wszedł w tajemnicę grobu za Piotrem. Ujrzał i uwierzył.

Jeśli starsze pokolenie będzie wprowadzać młodych w doświadczenie pustego grobu, zmartwychwstania, modlitwy, spotkania z Jezusem, przestrzeni znaków i symboli, jaką jest liturgia, otwierać się będą w sercach młodych oczy wiary.

 

MÓDL SIĘ!

Zmartwychwstały Jezu, Ty, który połączyłeś czas z przestrzenią, doczesność z wiecznością, młodość ze starością, spraw, abyśmy nabyli umiejętność porozumienia między pokoleniami. Budowania jedności z wykorzystaniem cech i zalet pokoleń, które reprezentujemy. Ucz młodszych cierpliwości, a starszych otwartości. Nie pozwól, aby zgasł optymizm młodości i nie było marnowane doświadczenie ludzi w podeszłym wieku. Pozwól nam wchodzić razem w doświadczenie zmartwychwstania.


ŻYJ SŁOWEM!

Przy świątecznym stole podziel się wiarą korzystając z doświadczenia różnych pokoleń. Zacznij rozmowę i podtrzymuj ją, by każdy mógł skorzystać z bogactwa, które noszą w sobie osoby w twojej rodzinie.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abrahama, Mojżesza, Jakuba, Józefa, Samuela, Dawida, Eliasza, Jeremiasza, Hioba wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11440127

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu