Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Boże Narodzenie

Boże Narodzenie - 24.12.2014

2014-12-23

News
Wcielenie oznacza złączenie tego, co Boskie, z tym, co ludzkie. Ważne jednak, by tych rzeczywistości nie wymieszać i nie pomylić. Ponieważ pozostają tożsame w swojej odrębności, mogą zmieniać historię.


 

CZYTAJ!

J 1, 1-18

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o Światłości. Była Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.


ROZWAŻ!

Są słowa, które niosą życie. Znamy je: kocham, nie martw się, rodzice, dobrze, że jesteś, przepraszam. To Słowo, o którym mówi Jan Ewangelista, zawiera je wszystkie i przewyższa intensywnością.

Są słowa, które niosą światło. Używamy ich na co dzień: sens, cel, moc, zobacz, przekonaj się, świadectwo. Słowo odwieczne z Janowej Ewangelii zawiera nie tylko blask; ono całe jest światłem.

Można pozostać na poziomie bardzo wzniosłych i ciepłych, ale ludzkich tylko słów. Jednak wtedy grozi nam przegrana w konfrontacji z ciemnością. Jeżeli postawimy na Słowo odwieczne i przyjmiemy je, ciemność nigdy nie będzie w stanie nas ogarnąć czy pochłonąć. To dzięki temu Słowu, które zagościło w naszym wnętrzu, możemy zniechęconym nieść nadzieję, strapionym pociechę, chorym i zranionym uzdrowienie, a upadającym przebaczenie.

Świąt Narodzenia Pańskiego nie można sprowadzić do wymiaru niemowlaka, choinek i pastorałek. Ich przeżywanie prowadzi nieuchronnie do konfrontacji mocy Bożej z mocami ciemności. Nie można światła pogodzić z ciemnością, dobra ze złem, świętości z nieprawością.

Zło jest inteligentne, więc chce nas zmiękczyć, udając, że nie potrzebna jest żadna konfrontacja. Podstępne działanie przeciwnika na przedpole walki w naszym sercu wysyła szarość, obojętność i wykluczenie. Przewrotnie namawia wielu z nas do drobnych ustępstw, podsuwa „świąteczną atmosferę” i nakłania do pomijania poważniejszego spojrzenia na swoje życie. Jezus przestaje być Zbawicielem, a staje się bobaskiem. Wcielenie przestaje być duchową walką, więc komentowane jest lukrowatymi przyśpiewkami. Bóg, który przychodzi do swojej własności i chce być przyjęty, przysłonięty zostaje komercją i zabieganiem. Przyjście na świat Jezusa staje się wydarzeniem groteskowym.

Słowo, które jest życiem, światłem i mocą, przychodzi do nas i warto zrobić wszystko, by Go nie przegapić.


MÓDL SIĘ!

Panie, który rozdarłeś niebiosa, zedrzyj zasłony z naszych oczu.

Panie, który przywracasz wzrok ślepym, daj światłe oczy wiary naszemu sercu.

Panie, przed którym ustępuje wszelka nieprawość, wyposaż naszą duszę w moc zwyciężania.

Pragnę przyjąć Ciebie, który jesteś odwiecznym Słowem Ojca, wypowiedzianym do mnie dzisiaj, czyli w momencie najbardziej stosownym.


ŻYJ SŁOWEM!

W czasie Świąt użyj względem swoich bliskich 3 słów niosących życie i 3 słów niosących światło. Ale wcześniej poproś Jezusa, by były to zdania, które są pełne Jego mocy.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092506

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu