Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

Uroczystość Bożego Narodzenia - 24.12.2016r

2016-12-24

News
W dniu dzisiejszym nasz wzrok kierujemy w stronę bożonarodzeniowej szopki. Wpatrujemy się w szczęśliwe i przepełnione miłością oblicze Maryi oraz w zatroskaną twarz Józefa. Jednak w centrum naszej uwagi znajduje się uśmiechnięte Dzieciątko Jezus, które zostało owinięte w pieluszki i położone w żłobie.

CZYTAJ!

Łk 2, 1-14

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.


ROZWAŻ!

Wcielenie Bożego Syna przyniosło światu wiele dobrodziejstw. Już niebawem te dwie stópki będą kroczyć po wodzie, a ta mała rączka powstrzyma wielki wiatr. Ślepi odzyskają wzrok, głusi usłyszą dźwięk, zmarli powstaną do życia, chromi staną na nogach, niemi się wypowiedzą, a grzech i śmierć zostaną pokonane. Dzisiejsza Ewangelia wspomina o jeszcze jednym dobrodziejstwie, którym był… pokój. W tekście biblijnym czytamy, że ubogim pasterzom, którzy trzymali straż nocną nad swoją trzodą, ukazał się anioł Pański. Niebiański posłaniec najpierw ich uspokoił, a dopiero później ogłosił radosną wiadomość o narodzinach Syna Bożego w Betlejem. Po zwiastowaniu tej dobrej nowiny, przyłączyły się do anioła zastępy niebiańskie, które wyśpiewały: doksa en hypsistois Theō(i) kai epi gēs eirēnē en anthrōpois eudokias (Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania). To zdanie również i my wyśpiewujemy podczas każdej Mszy św. niedzielnej.

W pierwszej kolejności pokój oznacza brak wojny i jakichkolwiek konfliktów na arenie międzynarodowej. Dzięki Bogu są jeszcze miejsca na kuli ziemskiej, które cieszą się niezmąconym pokojem. Niestety są na świecie i takie tereny, na których ludzie nie marzą o bogactwie i dobrobycie, ale o pokoju i bezpieczeństwie. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem świat obiegły informacje o: ludobójstwie w Aleppo, zamordowaniu rosyjskiego ambasadora w Turcji, strzelaninie w Zurychu, czy o ataku terrorystycznym na uczestników jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie. Gdyby ludzie przejęli się przesłaniem pokoju i miłości płynącym od nowonarodzonego Jezusa, to o tych zbrodniach nigdy byśmy nie usłyszeli…

Pokój (w j. hebrajskim šālôm; w j. greckim eirēnē) stał się w Biblii synonimem harmonii, dobrobytu codziennego życia, szczęścia, powodzenia oraz zdrowia. Po dzień dzisiejszy ludzie Wschodu witają, pozdrawiają i żegnają się słowem šālôm(zob. Rdz 26,29; 2Sm 18,29; Flm 1.3). Ten krótki wyraz zawiera w sobie więcej treści, niż nasze Dzień dobry! Nic więc dziwnego, że zmartwychwstały Chrystus pozdrowił swych uczniów właśnie słowami: Pokój wam! (J 20,19.21). Podczas każdej Eucharystii – tuż przed przystąpieniem do Komunii św. – modlimy się o pokój, a następnie przekazujemy sobie znak pokoju. Gdyby ludzie wykonywali ten gest bardziej świadomie oraz częściej życzyli sobie šālôm, to może udałoby się zażegnać liczne konflikty, a do wielu z nich by zapewne nigdy nie doszło…

By pokój na arenie międzynarodowej mógł być zachowany, musi on najpierw zagościć w naszych sercach i w naszych rodzinach. Takiego wewnętrznego pokoju udziela nam miłosierny Bóg w Sakramencie Pokuty i Pojednania. To właśnie w konfesjonale słyszymy przepiękne słowa: Bóg Ojciec miłosierdzia (…) niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła… Natomiast św. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś: Dziś wszyscy strasznie się spieszą oraz są spragnieni coraz większych sukcesów i bogactw, dlatego też dzieci mają mało czasu dla rodziców, a rodzice mają za mało czasu dla siebie nawzajem i… w domu zaczyna się rozpad pokoju świata!

Na zakończenie rozważania warto postawić sobie cztery pytania:

  • Jakie dobrodziejstwa z narodzin Jezusa dostrzegam w swoim życiu?
  • Czy modlę się o pokój na świecie?
  • Czy regularnie korzystam z Sakramentu Pokuty i Pojednania, by moje serce mogło się cieszyć Bożym pokojem?
  • Czy wystarczająco dużo czasu poświęcam żonie, mężowi, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu?



MÓDL SIĘ!

Proponuję pomodlić się fragmentem Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan: On [Chrystus] bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - wrogość. W swym ciele pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko, bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca (Ef 2, 14-18).


ŻYJ SŁOWEM!

Módlmy się o pokój na świecie, między ludźmi, w naszych rodzinach i sercach. Poświęcajmy więcej czasu naszym bliskim – nie tylko podczas świąt, ale i przez cały rok.

ks. Łukasz Florczyk

fot. Grota żłóbka w Betlejem

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092959

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu