Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

II Niedziela W. Postu - 08.03.2020

2020-03-08

News
Druga niedziela Wielkiego Postu to ważny dzień dla nas wierzących. Przygotowujemy się do obchodów Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kościół w tym czasie wprowadza wiernych również w misterium Męki Pańskiej.



CZYTAJ!
Mt 17,1-9

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!

Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: Wstańcie, nie lękajcie się! Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie.


ROZWAŻ!

Ewangelia w tym dniu mówi o przemienieniu się Jezusa na górze Tabor wobec apostołów: Piotra, Jakuba i Jana. Jak możemy odnieść tą dobrą nowinę do naszego życia? Myślę, że przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przemienienie. W tym czasie tak, jak Chrystus każdy z nas powinien się przemienić. O ile Jezus nie potrzebował nawrócenia to my potrzebujemy, aby dokonała się w nas metanoia. Jak mówi nauka Kościoła metanoia to nawrócenie i przemiana całego człowieka.

Czas Wielkiego Postu to dla każdego przynaglenie do nawrócenia. Nie chodzi więc o rozdzieranie swoich szat, ale rozdarcie serc ku nawróceniu. Bierzmy przykład z Matki Bożej. Tak jak Jej serce zostało przebite mieczem boleści pod Krzyżem po to, żeby mogło pomieścić całą ludzkość, tak my rozdzierajmy nasze serca po to, żebyśmy pełnili wolę Boga w naszej codzienności wśród naszych bliskich i przyjaciół.

Trzej Apostołowie - świadkowie Przemienienia - to również symbol każdego wiernego. Wszyscy jesteśmy świadkami cudów jakich dokonał Pan Jezus. Na naszych oczach, w czasie każdej Eucharystii, dokonuje się ta największa i najistotniejsza przemiana, a mianowicie przeistoczenie. Jest to tajemnica, którą można poznawać nieustannie. Apostołowie na widok przemienienia oddali Bogu cześć i byli gotowi służyć. Starajmy się o taką wewnętrzną postawę służby. Przecież w Ewangelii czytamy, że kto chce być pierwszy, niech stanie się ostatnim, sługą.

W tym wydarzeniu jest również zawarta wielka Tajemnica. Wskazuje na to fragment, mówiący o Apostołach, którzy otrzymują polecenie, aby milczeć o tym "widzeniu". Tak też nasza wiara jest tajemnicą. Często żeby odkryć pewna prawdę potrzeba rzucić na nią światło słowa Bożego, światło wiary. Kościół mówi o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przede wszystkim należy mieć na uwadze sakrament Eucharystii.

Każda Eucharystia jest właśnie tym światłem rzuconym w ciemności naszej wiary, które odsłania wielkie tajemnice. Jest jak najlepsza uczta, którą Bóg przygotował dla każdego z nas i karmi nas najlepszym pokarmem, a tym pokarmem jest Ciało Chrystusa. Bóg w tym czasie mówi do każdego z nas w sposób szczególny. Do każdego inaczej, ale każdego chce doprowadzić do miłości.

Przez modlitwę, post i jałmużnę oczyszcza człowieka z niedoskonałości. Jest to dobra okazja do tego, żeby stać się choć trochę lepszym człowiekiem i postawić kolejny krok na drodze do świętości. Potrzeba naszego otwarcia na Boże przebaczenie i Bożą miłość, abyśmy nie zbłądzili na drogach wiary.

Pytania do rozważania:
  • Czy stale się nawracam w swoim życiu?
  • Czy dążę do świętości?
  • Jak wygląda moje przeżywanie Eucharystii, szczególnie momentu przeistoczenia?


MÓDL SIĘ!

Panie Jezu, Ty nas znasz. Znasz nasze wnętrza. Widzisz nasze troski i lęki, które pojawiają się w naszym codziennym życiu, w kontaktach z innymi ludźmi, wokół problemów i sytuacji każdego z nas.

Daj nam, Panie, poznać siebie tak, jak Ty nas znasz i przenikasz. Pozwól nam poznać siebie samych mocą Twego słowa, poznać główną przyczynę naszych trosk, a także daremność wielu z nich. Spraw, byśmy czuli się poznani i zrozumiani przez Twoje słowo, a także kochani przez Ciebie i przemienieni przez Twoją prawdę, która jest zbawieniem i miłosierdziem dla nas.

Dziewico Maryjo, Ty potrafiłaś przeżywać w pokoju serca dramatyczne doświadczenia ludzkiej historii; uproś nam, żeby nas oświeciło światło słuchania słowa Bożego i żebyśmy znaleźli w sobie źródło pokoju.

kard. C.M. Martini


ŻYJ SŁOWEM!

Podejmij trud słuchania: słowa Bożego, bliźniego, głosu swego serca - sumienia. To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!

Mariusz Wałaszek

fot. Góra Tabor - Przemienienia jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14094046

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu