Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

I Niedziela W. Postu - 21.02.2021

2021-02-19

News
Bardzo nie lubimy być zmuszani do czegoś. Buntujemy się przeciwko ograniczeniom i nakazom. Jak jednak należy postąpić gdy przymusza nas, do niechcianych przez nas działań, Duch Boży? A co zrobisz jeśli w wirze życia On każe ci się zatrzymać?




Czytaj!
Mk 1,12-15

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: "Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!".


Rozważ!

Duch wyprowadza Jezusa na pustynię. Wielokrotnie i nas Duch Święty tam prowadzi. Pewnie sami nie chcielibyśmy tam pójść, ponieważ ziemia jest tam spalona, odzywają się różne pragnienia i całe środowisko nie sprzyja rozwojowi życia, więc potrzeba Ducha, który nas na tę pustynię wrzuci, wepchnie i nami pokieruje. Daj się tam poprowadzić, ta pustynia może być przeżywana także w twoim domu, jeżeli odetniesz hałas i „świecidełka” tego świata. Odkryjesz wówczas, że pustynia jest miejscem walki, pokusy i zwycięstwa. Walka toczy się już w momencie kiedy pozwalasz się wyprowadzić, ponieważ trzeba walczyć ze swoją naturą, która z niechęcią patrzy na ograniczenia i trudy. Druga walka dotyczy wytrwania na pustyni. Nie bez powodu Jezus był tam 40 dni, a nie tylko weekend. Stąd konieczność podjęcia walki o nasze wielkopostne postanowienia, w których mamy wytrwać pomimo upadków i potknięć w ich realizacji. Najtrudniejszą walkę toczymy sami z sobą, ponieważ świadomość naszych słabości zniechęca nas do kolejnych prób i zmagań.

Pokusy zwykle pojawiają się na wstępie w postaci pertraktacji by „nie przesadzać”, nie być tak radykalnym, nie wymagać od siebie zbyt dużo. Ta pokusa "zmiękcza" nasze zdecydowanie i radykalizm pójścia za Jezusem. Następne pokusy dotyczą szybkiego powrotu do „normalnego” wygodnego życia.

Trzecia fala pokus jest już bardzo zindywidualizowana i dotyczy naszego najsłabszego miejsca, więc uderzenie jest precyzyjne i wyliczone na upokorzenie nas i udowodnienie tego, jacy to my jesteśmy słabi. Pustynia to w końcu miejsce zwycięstwa, bo to Duch Święty do niego nas prowadzi. Najpierw uczy posłuszeństwa, następnie uznania swej słabości i ograniczoności, by w końcu wyposażyć nas w miecz Słowa Bożego, którym zwyciężamy złego.

Zwycięstwem jest troska o czas dla Boga, każde podjęte postanowienie i każda odrzucona pokusa:

  • Czy dajesz się prowadzić Duchowi?
  • Czy nie narzekasz, gdy wyprowadza cię na pustynię?
  • Na ile przyjmujesz pociechę, która pozwala ci na pustyni wytrwać?
  • Jak często posługujesz się mieczem Słowa, aby odrzucić pokusę?


Módl się!

Panie Jezu Chryste pozwól mi pójść za Tobą na pustynię. Daj, by moje serce było uległe Duchowi, który mnie tam prowadzi.

Nie pozwól, abym uciekał od ciszy i walki, które są warunkiem zwycięstwa. Wyposażaj mnie też we wszystko, co pozwoli mi postawić zaporę każdej pokusie. Amen.


Żyj Słowem!

Zastanów się i zapisz co jest twoją pustynią (czyli miejscem walki, pokusy i zwycięstwa) w rodzinie. Ten najbliższy tydzień pozwól się tam wyprowadzać Duchowi, by kształtowane tam było twoje serce.

ks. Artur Sepioło

fot. Pustynia Judzka

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14091715

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu