Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Nie lękajcie się!

Rozważania konkursowe4

2021-11-23

News
W ramach naszego konkursu biblijnego "Nie lękajcie się!" postanowiliśmy wyróżnić niektóre przesłane rozważania oraz umieścić je na stronie - jako dopełnianie tegorocznego cyklu medytacji (zob. ssb24.pl). Jest to również zachęta i zaproszenie dla pozostałych uczestników konkursu!


Czytaj!
Iz 8,11-15

Zaiste, tak wyrzekł Pan do mnie,
gdy Jego ręka mocno mnie ujęła,
by mnie odwrócić od postępowania
drogą tego ludu:

Nie nazywajcie spiskiem wszystkiego,
co ten lud nazywa spiskiem;
i nie lękajcie się, czego on się lęka,
ani się nie bójcie!
Pan Zastępów - Jego za Świętego miejcie;
On jest Tym, którego się lękać macie
i który was winien bojaźnią przejmować.
On będzie kamieniem obrazy i skałą potknięcia się
dla obu domów Izraela;
pułapką i sidłem
dla mieszkańców Jeruzalem.
Wielu z nich się potknie, upadnie i rozbije,
będą usidleni i w niewolę wzięci».


Rozważ!

Pan Bóg wskazuje Izajaszowi, by nie postępował tak samo jak lud, który się od Niego odwrócił. Prorok zapisując to podkreśla, że ręka Pana go ujęła. Bóg jest obecny na co dzień w naszym życiu, ale też potrafi mocniej zainterweniować, by odciągnąć nas od zła. Ludzka bojaźń musi być zwrócona ku Bogu. Nie musimy martwić się i lękać o codzienne sprawy, nasze oczy powinny być skierowane na Stwórcę, a wówczas unikniemy potknięcia i upadku.

Z reguły sytuacja społeczno-polityczna to sfera bardzo zajmująca. Izajaszowi przyszło głosić Słowo w ciężkich czasach dla Izraelitów. Tymczasem mimo widma najeźdźców, wojen, śmierci, Pan Bóg uspokaja. Ta scena kojarzy się z nowotestamentalną burzą uciszoną przez Jezusa. Tak długo, jak pozwolimy się trzymać Jego ręce – warto zwrócić uwagę na czasownik „ująć”, to jednak coś delikatniejszego niż „złapać”, a i w języku polskim wskazuje choćby na „przychylne usposobienie kogoś” – nie musimy się niczego obawiać, bo On będzie z nami. Tym bardziej współcześnie przy problemach z chorobami, wojnami, wzajemną niechęcią i dezinformacją wspierającą zło, należy mieć oczy zwrócone na Pana.

„Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8,31)


Módl się!

Panie Boże, pomóż mi zawsze stawiać sobie Ciebie przed oczy. Jeśli błądzę, ujmij mnie Swoją ręką i chroń prze upadkiem. Dziękuję Ci za Twoją przemożną opiekę i zapewnienie, że nic złego tak naprawdę nie może mi się stać, kiedy Ty jesteś blisko.


Żyj Słowem!

Przez najbliższy tydzień, kiedy poczujesz, że jakaś sytuacja w Twoim życiu jest dla Ciebie stresująca, odmów krótki akt strzelisty lub fragment psalmu, przypominający, że Bóg jest z Tobą w każdym momencie Twego życia i pomoże Ci przejść suchą stopą przez wszelkie przeciwności losu.

Izabela Durma

fot. Religion Digital

Pozostałe tematy
Aktualności

Eucharystia buduje Kościół

Nowy cykl 2023/24 nosi tytuł Pociągnę wszystkich ku sobie (J 12,32). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. Kościół żyje, gdy zachowuje cztery cechy pierwszej wspólnoty: "Wszyscy postępowali zgodnie z nauką apostołów, żyli we wspólnocie braterskiej, łamali chleb i modlili się" (Dz 2,42). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. W kontekście zaproszenia do udziału w Kongresie Eucharystycznym; zob. poniżej.

więcej

Zakończenie cyklu 2022/23

Redakcja ssb24.pl serdecznie dziękuje za aktywny udział w kolejnym cyklu medytacji w rytmie lectio divina na temat "Młodzi na ołtarze!" (54 medytacji - wprowadzenie). Nowy cykl rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12583437

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu