Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Natchnienia

2022-01-16

News
Chrystus jest dla wierzących w Niego niewyczerpalnym źródłem łaski. Przyjęcie sakramentu chrztu to chwila, gdzie otwieramy się na całe bogactwo Jego miłości wobec nas. Wśród ogromu darów jest ten, który czyni nas Jego uczniami i naśladowcami. Jesteśmy wezwani do wypełniania Jego potrójnej misji. Tę misję wypełniamy w duchu dziecięctwa Bożego. Swoją relację z Panem przeżywamy jako Jego dzieci, ktoś Jemu bardzo bliski. Tylko stanięcie przed swoim powołaniem z tą świadomością pozwoli nam wypełnić je jak najowocniej.
Czytaj!

Dlatego modlimy się zawsze za was, aby Bóg nasz uczynił was godnymi swego wezwania, aby z mocą udoskonalił w was wszelkie pragnienie dobra oraz czyn [płynący z] wiary.

(2 Tes 1,11)


Rozważ!

Płynnie przechodzimy od Pierwszego Listu świętego Pawła do Tesaloniczan, do drugiego litu skierowanego do tych samych odbiorców. Ciągle jest to jego umiłowana wspólnota, pod każdym względem godna pochwały, rozwijająca się i owocująca na chwałę Boga. Jednym z czynników, które pomagają Tesaloniczanom wydawać dobry owoc, jest ich umiejętność odpowiadania na wezwania Pana.

Wyżej przytoczony fragment jest wyciągnięty z, kolejnego już, dziękczynienia świętego Pawła za tak świętą wspólnotę. Znalazło się tam również miejsce na modlitwę prośby, która w swej treści odsłania nam tajemnicę królewskiej funkcji Jezusa.

Chrystus jako Król wypełniał swoje powołanie będąc całkowicie posłusznym woli Ojca. Jego posłuszeństwo moglibyśmy określić jako wzór duchowości dziecięctwa Bożego, bo całe swoje życie złożył w ręce Ojca. Dzięki temu w pełni rozbłysła Jego chwała jako Króla.

Gdy Paweł modli się, aby uczniowie byli godni wezwania Boga (w.11), to prosi o to, aby usłyszeli oni to wezwanie i za nim poszli. Jest to niezwykle istotny element powołania do misji królewskiej, bo to wola Pana ma być tym, co kieruje naszym życiem. Naśladować Jezusa w wypełnianiu tej funkcji to znaczy robić wszystko, aby poddawać się Bożym natchnieniom.

Żeby odpowiedzieć na wezwania Pana, trzeba mieć serce czułe i wrażliwe. Można przypomnieć sobie historię młodego Samuela, który czterokrotnie był wołany przez Boga, jednak dopiero za ostatnim razem zrozumiał co się dzieje (1 Sm 3). Pierwszym wymaganiem jest stan łaski uświęcającej. To czyste serce w nas sprawia, że jesteśmy gotowi przyjąć każdy dar Boży, w tym natchnienia do dobrego i wolę Pana. Następnie trzeba nam zatroszczyć się o warunki życia: tam, gdzie jest hałas i gwar, natłok niepotrzebnych informacji, ciężej będzie usłyszeć co ma do powiedzenia Bóg. Można by to określić higieną życia duchowego i psychicznego. Ostatnim krokiem będzie mądry kierownik duchowy, który pomoże usłyszeć i rozpoznać to, co pochodzi od Boga a co nie.

Od krzyża po pusty grób, a stamtąd aż przez całą wieczność, tak rozwijało się królowanie Jezusa. Doprowadziło do niego radykalne posłuszeństwo, oddanie się dziecięce w ręce Ojca. Będziemy tę funkcję wypełniać troszcząc się o usłyszenie Bożych natchnień i pójście za nimi.


Módl się!

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej, wrażliwej na Słowo Panam pomódl się dziś dziesiątką różańca świętego, tajemnicą Zwiastowania, prosząc o dar wrażliwego serca na głos Boga.

Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo... Chwało Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Amen.


Żyj Słowem!

1. Jak oceniasz higienę swojego życia duchowego i psychicznego?

2. Czy masz w codzienności czas na ciszę? Ile dnia poświęcasz na telewizję, media społecznościowe, korzystając z telefonu?

3. Co robisz aby dbać o słuchanie Pana Boga?

ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487451

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu