Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Ewangelia na Twitterze [2014]

2015-01-08

News

Ks. Janusz Chyła, Ewangelia na Twitterze, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2014, s. 208.

Kościół musi w swojej misji głoszenia Ewangelii wykorzystać środki społecznego przekazu. Na to wezwanie ochotnie i umiejętnie odpowiedział ks. Janusz Chyła, który na portalu społecznościowym Twitter publikuje refleksje i przemyślenia, wynikające z medytacji Pisma Świętego. Ks. Janusz publikuje ponadto analizy i opisy wydarzeń z życia Kościoła. Zebrane w ten sposób teksty z jednego roku (od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 roku) zostały wydane w formie poręcznej książki. Pod każdą datą można znaleźć wpisy autora.

Większość z nich to złote myśli lub krótkie refleksje związaną z medytacją nad Ewangelią. Dla przykładu pod datą 22 kwietnia czytamy: Pasterz, najemnik, wilk. Trzy możliwe odniesienia do owiec.

Obok medytacji nad Ewangelią, znajdujemy też ciekawe spostrzeżenia z życia Kościoła, np. 13 marca, w dniu wyboru papieża Franciszka, czytamy: Habemus papam! Duch Święty wskazał. Cieszę się nowym Biskupem Rzymu. Nie brakuje odniesień do świąt i uroczystości roku liturgicznym. I tak 2 lutego możemy przeczytać: Dzisiaj Święto Ofiarowania Pańskiego. Cokolwiek dajemy Bogu (życie, miłość, dobra materialne), wcześniej od Niego otrzymaliśmy.

Autor publikuje też swoje twitty związane z różnymi wydarzeniami, w których brał udział. Pod oznaczeniem #TTrekolekcje, znajdziemy teksty z rekolekcji, które z inicjatywy administratorów profilu @duchowni przeprowadzono w Sieci.

Pod hasłem #majówka znajdziemy refleksje z komentowaniem do wezwań Litanii Loretańskiej, publikowane naturalnie w maju.

W ostatnich dniach adwentu swoimi postami ks. Chyła zachęcał do duchowego przygotowania i przeżycia Bożego Narodzenia. Ich owocem były twitty oznaczone hasłem  #budzik.

Autor zaproponował też własne odczytanie fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego, o które w Roku Wiary prosił Benedykt XVI (zob. #TTKKK). Ks. Janusz często nawiązuje do życia Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, stąd w niektórych postach dowiemy się miedzy innymi o dniu skupienia.

Bardzo bogaty w treść jest wprowadzenie. Autor w krótki sposób przypomina z jednej strony historię rozwoju mediów, z drugiej zaś strony najważniejsze wypowiedzi papieży: Piusa XII, Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat mass mediów. Przywołuje także teksty Soboru Watykańskiego II, encyklik, adhortacji i orędzi na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Autor skupia się przede wszystkim na Internecie i na nowoczesnych portalach społecznościowych. Podaje wreszcie definicję Twittera i wymienia atuty krótkiego przekazu.

Książka może stać się inspiracją do wszystkich korzystających z Internetu, by głosić Ewangelię na dzisiejszych areopagach, którymi są Facebook czy Twitter.

Paweł Chyla


Fragment ze Wstępu

Autentyczność swojej wiary wyraża autor prezentowanej książki, ks. Janusz Chyła, który dobrym Słowem, bo na bazie Ewangelii podpowiada swoje myśli na Twitterze – w miejscu, które jest współczesnym areopagiem, gdzie również jest przestrzeń dla Chrystusa. Te krótkie, ćwierkające Dobrą Nowiną sentencje, pisane każdego dnia, są konieczne, aby człowiek, któremu wciskane są liczne wiadomości, odnalazł również coś kojącego, krzepiącego. Dla wielu, którzy zakurzyli swoją wiarę, pomogą one, odnaleźć to, co w ich życiu było autentyczne. Dla innych natomiast, trwających przy Chrystusie, pomogą być większymi świadkami Jego w każdej sytuacji życia, bez lęku przed pokazywaniem twarzy chrześcijanina, katolika.

Ks. Wojciech Węckowski


Z recenzji naukowej

Ks. Janusz Chyła podjął – być może w ślad za Sternikami Kościoła (Benedykt XVI, zaś aktualnie Franciszek) – ciekawą próbę wejścia z Ewangelią w specyficzny świat Twittera. Książka jest zapisem – zazwyczaj jednozdaniowych – sentencji, stanowiących mini „komentarz” do Liturgii Słowa, czytanej w każdy dzień roku podczas liturgii. Pelpliński teolog umieszczał je codziennie na Twitterze, wiedząc, że dla wielu odbiorców może to być bodaj jedyny kontakt ze Słowem Bożym. A ponieważ Pan Bóg nie poskąpił mu talentów, owe „myśli na każdy dzień” – stanowiąc oryginalny rodzaj literacki – niosą ze sobą nie tylko treść teologiczną, ale także literackie piękno i urzekające prostotą inspiracje egzystencjalne. Jako takie mogą – już w formie drukowanej – służyć kaznodziejom (zwłaszcza tym, którzy codziennie głoszą homilie), a także tym wszystkim, którzy pragną choćby przez chwilę odprawiać medytację, czyli rozważać Boże Słowo.

ks. prof. dr hab. Jan Perszon

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11220504

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu